NA ŻYWO: Konferencja Mariana Banasia ws. „wyborów kopertowych”. Morawiecki działał nielegalnie?

Marian Banaś. Foto: PAP
Marian Banaś. Foto: PAP

Szef Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś prezentuje raport w sprawie przygotowań do wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym, które miały się odbyć 10 maja 2020 roku. Oglądaj konferencję prasową na żywo od godziny 10.00.

Według dotychczasowych przecieków medialnych, NIK dysponuje dowodami i dokumentami ws. wyborów kopertowych, które stawiają w bardzo niekorzystnym świetle premiera Mateusza Morawieckiego i szefa jego kancelarii Michała Dworczyka.

Nieodbyte wybory kopertowe w 2020 roku kosztowały skarb państwa 76 mln 507 tys. 400 zł. Morawiecki kazał więc Poczcie Polskiej i Wytwórni Papierów Wartościowych wystawić faktury za koszt wyborów dwóm ministerstwom, ale szefowie tych resortów Jacek Sasin i Mariusz Kamiński odmówili ich przyjęcia.

Początkowo Banaś zapowiadał, że raport przedstawi 18 maja. Nieoczekiwanie jednak szef NIK postanowił przyspieszyć prezentację materiałów, które zgromadził.

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła proces przygotowania wyborów zarządzonych na 10 maja 2020 – rozpoczął konferencję Marian Banaś.

W świetle obowiązującego prawa premier nie miał podstaw, by wydawać polecenia ws. przygotowania wyborów. Od 16 kwietnia do 9 maja jedyną uprawnioną jednostką do organizowania i przygotowania wyborów na Prezydenta RP była PKW; Organizowanie i przygotowanie wyborów na podstawie decyzji administracyjnej nie powinno mieć miejsca – kontynuowano na konferencji prasowej.

CZYTAJ TAKŻE: Policja zapukała o 6 rano do drzwi Mariana Banasia. Dzisiaj raport NIK ws. „wyborów kopertowych”

NA ŻYWO: KONFERENCJA MARIANA BANASIA

3 KOMENTARZE

  1. Wcześniej podobno syn Banasia miał popełnić samobójstwo . Tak się kogoś zmusza i zastrasza , jakie to żydowskie podejście . No i prawda wyjdzie na jaw , że Pinokio działał nie legalnie i nie według prawa ! Kto tą Polską rządzi ???????

  2. Już w TVN info usprawiedliwia tym, że samorządy nie chciały we wyborów współpracować. Taką opinią moja osoba już nigdy nie poprze PiS w tym układzie jaki jest obecnie. Jak samorządy miały przygotować wybory skoro nie było umocowań prawnych do takich działań, nie miał ich premier to i samorządy nie miały. Pan Karnowski próbujący bronić PiS uważa że społeczeństwo to bezmyślne barany.

  3. A pan prezes niczego nie podpisał i rączki czyste. Jest taki jak niedawno mówił Dorn. Niszy młodych i zdolnych ale nie umiejących odmówić najważniejszemu w państwie. Przykre to , że musimy patrzeć jak władza niszczy ludzi myślących, że wszystko im wolno. Dojdzie do ocen wcześniej czy później .

Comments are closed.