Paszporty covidowe nadciągają. Polska gotowa do testów

Od poniedziałku poszczególne kraje UE testują system informatyczny, który umożliwi m.in. zaszczepionym obywatelom Unii swobodne podróżowanie. Polska wysłała zgłoszenie o gotowości do integracji w tym systemie – podaje „Rzeczpospolita”.

Gazeta informuje, że testy mają trwać dwa tygodnie. „Polska nie uczestniczy w testach. Ale jak się dowiedzieliśmy do konsorcjum tworzącego unijny system nadeszło zgłoszenie naszego kraju o gotowości do integracji” – informuje dziennik.

Według dziennikarzy tego tytułu Polska spełnia wszystkie wymagania prawne i techniczne, przekazała też wszystkie informacje i certyfikaty.

„Teraz czekamy na testy integracji z całym systemem centralnym dla wszystkich państw UE” – mówi „Rz” nieoficjalnie urzędnik z Kancelarii Premiera.

Tzw. paszporty covidowe będą zawierać informacje o przebytej chorobie Covid-19 lub zaszczepieniu się przeciwko niej. Oficjalnie tworzone są po to, by od wakacji swobodnie podróżować po krajach Unii Europejskiej.

„Tworzony przez konsorcjum SAP i T- -Systems centralny system musi być sprawdzony. Testowana jest infrastruktura informatyczna i jej bezpieczeństwo – np. czy każde z państw będzie mogło połączyć się z centralnym, unijnym portalem UE, czy pobierze ono dane w bezpieczny sposób. System będzie bowiem weryfikował autentyczność wygenerowanego dla każdego obywatela unikalnego kodu QR. Komisja chce, by system był gotowy już 1 czerwca” – wyjaśnia „Rz”.

Każdy kraj, który wejdzie do systemu, najpierw sam musi się do niego prawnie i technicznie przygotować. Jak zapewniło „Rz” Ministerstwo Zdrowia, Polska spełniała te wymogi i w maju zgłosiła gotowość.

Nowe rozwiązanie będzie obejmowało wydawanie i weryfikacje trzech certyfikatów: potwierdzające przebycie choroby, negatywny wynik testu i szczepienie.

„Nadal nie są znane ważne szczegóły, np. czy ozdrowieńcy, ale jeszcze nieszczepieni, będą mogli podróżować, a także jakie szczepionki będą uprawniały do otrzymania dokumentu. Czy tylko te dopuszczone przez Europejską Agencję Leków, czy także rosyjską i chińskie, które kupili Węgrzy i nimi szczepią” – zauważa dziennik.

Krzysztof Bosak: paszport covidowy to ograniczanie praw obywatelskich [VIDEO]

14 KOMENTARZE

 1. Wszyscy polscy europosłowie oprócz Beaty Kempy, zagłosowali za tymi paszportami. Warto ich zdrajców zapamiętać i odsunąć od władzy.

 2. Jeszce tatuaż. Rząd zapomniał o tatuażu.
  Morawiecki, poucz kolegów. W końcu twoją rodzinę Polacy uratowali z holocaustu, to coś o segregacji ludzi wiesz, co nie?

 3. Tu chodzi o identyfikacje.
  Jednolity System do cyfrowej kazdego na swiecie.
  Agenda 2030.
  Wirusik to tylko opakowanie zeby ladnie wygladalo.
  A jak jest identyfikacja to jest i kontrola. I o to chodzi w Covid: Confirmation Of Vacciantuon ID

 4. Gdzie są Trybunały Praw człowieka? Gdzie Strassburg? Gdzie Haga? Nowy faszyzm nie spotyka się z żadną odpowiedzią? Kiedy łapanki na trzeźwo myślących, nie mających zamiaru na branie udziału w kovidowym cyrku?

 5. „System będzie bowiem weryfikował autentyczność wygenerowanego dla każdego obywatela unikalnego kodu QR.” Oczywiście wszystkie dane będą bezpieczne. Jak „zawsze”. No i jesteśmy „w domu”

Comments are closed.