Chcą sankcji dla Izraela! „Popełnia zbrodnie przeciwko ludzkości”

Izraelska policja graniczna oraz protestujący Palestyńczycy. / foto: PAP (kolaż)
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!

Human Rights Watch opublikowała raport o sytuacji nie-Żydów w Izraelu. Władze Izraela zostały wprost oskarżone o zbrodnie przeciwko ludzkości, apartheid i prześladowanie ludzi.

Największa organizacja praw człowieka – Human Rights Watch opublikowała raport „Przekroczony próg: władze izraelskie a zbrodnie apartheidu i prześladowań”. Liczący 213 strony raport to prawdziwy akt oskarżenia wobec władz Izraela.

Autorzy wprost zarzucają izraelskim władzom „popełnianie zbrodni przeciwko ludzkości”. Polegać mają one na apartheidzie i prześladowaniach ludności palestyńskiej.

Ostrzegano od lat, że jeśli polityka Izraela wobec Palestyńczyków się nie zmieni, za rogiem czai się apartheid – powiedział Kenneth Roth, dyrektor Human Rights Watch. – Nasza analiza pokazuje, że izraelskie władze już przekroczyły tę granicę – dodał.

Konwencja o zwalczaniu i karaniu zbrodni apartheidu z 1973 roku oraz Statut Rzymski z 1998 roku (podstawa działania Międzynarodowego Trybunału Karnego) definiują apartheid jako zbrodnię przeciwko ludzkości składającą się z trzech głównych elementów: zamiaru utrzymania dominacji jednej grupy rasowej nad drugą; systematycznego ucisku grupy dominującej nad grupą zmarginalizowaną; oraz „nieludzkiego postępowania”.

Odniesienie do rasy jest obecnie rozumiane jako odnoszące się do traktowania także ze względu na pochodzenie narodowe lub etniczne. Tak też ją rozumie Human Rights Watch.

Organizacja praw człowieka oceniła, że polityka izraelskiego rządu na terytoriach okupowanych łączy wymienione trzy elementy. Polega ona na utrzymywaniu dominacji Żydów nad Palestyńczykami, wobec których jest stosowany „systematyczny ucisk” i „nieludzkie czyny”.

Co więcej, władze Izraela nie kryły się nawet z tym, że z jednej strony maksymalizowały tereny dostępne dla Żydów, a z drugiej koncentrowały Palestyńczyków w gęsto zaludnionych skupiskach. Powód? Oddalenie „zagrożenia demograficznego” ze strony Palestyńczyków.

W samej Jerozolimie rządowy plan stawia za cel „utrzymanie solidnej żydowskiej większości w mieście”. Mało tego, podaje nawet konkretne wskaźniki demograficzne do osiągnięcia.

Palestyńczycy borykają się z dyskryminacją instytucjonalną. Prawo pozwala wykluczać Arabów z niewielkich miasteczek – np. przeznaczając zaledwie ułamek środków na szkoły palestyńskie.

Na ziemiach okupowanych przez Żydów Palestyńczycy podlegają drakońskim rządom wojskowym. Ponadto Palestyńczycy mają np. ograniczenia w zakresie przemieszczania się.

Do tego dochodzi konfiskata ponad jednej trzeciej ziemi na Zachodnim Brzegu oraz przymusowe wysiedlanie tysięcy Palestyńczyków z ich domów. Setkom tysięcy ludzi odmawia się prawa pobytu, a milion zawiesza się podstawowe prawa obywatelskie.

Na okupowanych terenach Izrael blokuje próby łączenia rodzin palestyńskich oraz uniemożliwia mieszkańcom Strefy Gazy przeprowadzkę na Zachodni Brzeg.

Dlatego Human Rights Watch chce, aby ONZ powołała komisję śledczą ds. systematycznej dyskryminacji i represji w Izraelu i Palestynie. Organizacja praw człowieka chce również powołania wysłannika ONZ ds. prześladowań i apartheidu.

Natomiast biuro prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego powinno ścigać osoby zaangażowane w apartheid i prześladowania. Human Rights Watch chce też sankcji międzynarodowych dla urzędników odpowiedzialnych za popełnienie tych przestępstw – w tym zakaz podróży i zamrożenie aktywów.

Od USA Human Rights Watch oczekuje rewizji polityki w zakresie pomocy wojskowej. Taki postulat poruszyła niedawno wpływowa senator Elizabeth Warren.

Źródło: Human Rights Watch

21 KOMENTARZE

 1. A Bibi powie ze: „To wszystko bzdura i wy wszyscy antysemici mozecie sie wypchac, wszak Yahveh w rozmowie z naszym wielkim narodem przyznal nam ta ziemie i mozecie nas pocalowac w zadek. Sankcje? Chyba kpicie – to my te ustalamy i swiat musi sie do tego poporzadkowac. Mamy bombki wszelkiego rodzaju od naszego najwiekszego przyjaciela i protektora i dopoki beda nam beda te dostarczac i pompowac szmal, nikomu z obrzezanych nawet wlos z glowy nie spadnie.”

 2. Teoretycy spisków totalnych z youtube znowu mają dysonans poznawczy. Ich świat jest prosty, czarno biały, wręcz prymitywny w swej prostocie. Teoretycy spisków czyli 96% wariatkowo.

 3. I POMYŚLEĆ , ŻE TAKI OBROŃCA PRAW CZŁOWIEKA JAK PREZYDENT BIDEN W PEŁNI POPIERA WYSIEDLANIE Z DOMÓW I ZABIJANIE PALESTYŃCZYKÓW … CYT. IZRAEL MA ZIELONE ŚWIATŁO OD NAS DLA SWOICH DZIAŁAŃ

 4. Dziwne ze tu nie pada jedno slowo HAMAS,
  to Hamas prowadzi wojne z Israelem wspierany przez Shia islamister z Libanon

    • Niektórzy upośledzeni umysłowo są dobrzy np. w szachach czy matematyce. Niektórzy znają znają języki – ale niedostępne są im normalne ludzkie uczucia. Takie nakręcone roboty z wypranym z człowieczeństwa mózgiem. Nie ma się czym chwalić. Narcyzm? Przedstawiciel narodu „wybranego” do pasożytowania na niewybranych?

    • Domniemany poligloto. Skoro yiddish jest twoim pierwszym jezykiem, to przyznajesz iz jestes zydowskim agentem. Niezaleznie dajesz do zrozumienia, iz po puknieciu cie w glowe, da sie slyszec dzwiek zblizony do Dzwonu Zygmunta.

    • Polski pisze się z dużej litery i jak znasz wszystkie języki na tym poziomie to pewnie nikt nie rozumie co piszesz

     • a czytales kiedys wpisy w zachodnich dzienninkach?
      tu tylko kaleka by zwrocil uwage, male/duze litery.
      Widac jak systemszkoleniowy planyje by wyeliminowac
      samodzielne myslenie. Kaleki z bezuzytecznym rozumem!

 5. Z niezaszczepionymi „swoimi” robią pomału to samo. Zresztą wystarczy popatrzeć historycznie co oni potrafią robić z ludźmi…

 6. zrzucają bomby izraelscy naziści, żydowscy rasiści, ale zawsze winni są rzucający kamieniami palestyńscy terrości

 7. taka pisia bolszewia lubi się wyrywać do sankcji na ruskich za Krym, w Palestynie sytuacja jest po stokroć gorsza a prawa okupantów do ziemi po stokroć mniejsze niż ruskich do Krymu, i.. I jest lizanie rowa syjonistom, z wysyłaniem wojska na Bliski Wschód w obranie żydowskiego bandytyzmu na czele. Wizyta Korwina na Krymie była okazją do PiSuarowców do wylewania hektolitrów pomyj, a takie wchodzenie tyradą w poważanie syjonistycznym nazistom jest dla sedesów kulasa cymes.

 8. Mordechajstwo na pewno bardzo się tym przejęło… Jutro nasilą swój nazizm i oskarżą wszystkich o antysemityzm.

 9. Jak izrael zrzuca bomby i mówimy o tym dobrze, to OK, ale jak mówimy źle to już antysemityzm. I z tego żyją i to głoszą na całym świecie, a potem dziwią się, ze ludzi którzy nie znają żadnego żyda osobiście już ich nie trawią.

 10. He,he! Gdy byłem nastolatkiem pewnego razu nazwałem „żydem” mojego kumpla, bo nie chciał mi pożyczyć swojego roweru!
  …i też się na mnie obraził…

 11. USA finansuje zbrodnie Izreaela dotując co roku jego armię, petunia non olet, ostatnimi dniami zgInęło około 100 cywilów w strefie Gazy, w tym dzieci Palestyńczycy, lepiej teraz powstrzymać konflikt niż wpakować w konflikt globalny z użyciem atomu. Jak Izrael wybije Palestyńczyków, to nie będzie pokoju, więc to się Izraelowi nie opłaca. Na razie system antyrakietowy daje radę, lecz nie wiadomo jak długo

Comments are closed.