Nareszcie jest. Owen J Hurcum pierwszy niebinarny, zmiennopłciowy burmistrz na świecie [FOTO]

Owen J Hurcum niebinarny, zmiennopłciowy burmistrz Bangor w Walii. Zdjęcie: Twitter
Owen J Hurcum niebinarny, zmiennopłciowy burmistrz Bangor w Walii. Zdjęcie: Twitter

Owen J Hurcum został najmłodszym burmistrzem w dziejach Walii i prawdopodobnie pierwszym na świecie jakimś niebinarnym, zmiennopłciowym rządcą miasta.

Rada miasta Bangor w Walii wybrała 23-letniego, czy 23-letnią Hurcum na burmistrz/a po tym jak przez rok był/a zastępcą.

Hurcum dwa lata temu obwieścił/a, że jest niebinarna, co oznacza, że mniema, że nie jest ani mężczyzną, ani kobietą. Nawet dość łatwo można w to uwierzyć.

Do Hurcum nalezy odnosić się „they”. W Polsce obłąkańcy będą mieli z tym kłopot, bo w angielskim ten zaimek „they” nie ma rodzaju, a w polskim trzeba się na cos zdecydować na „oni”, lub „one”. Chyba, że używać będą zaimków wskazujących jak „te” – np. te konie, czy te krowy.

Hurcum jest z Londynu, ale w Bagor mieszka od 5 lat. Od 4 robi karierę polityczną w tym liczącym 27 tysięcy mieszkańców mieście. Ma ono jednak duży ośrodek akademicki z 10 tysiącami studentów.

Hurcum było przez cztery lata członkami rady miasta. Jak informuje serwis „Wales Online” zajmowali się głównie problemami LGBTUK i na tym opierała się jego kariera.

– Rady Miejskie mają reputację, że pełne są starych, zamkniętych ludzi z z anachronicznymi pomysłami pełne niedzisiejszych polityków, a to bardzo daleki od prawdy – powiedział Owen.

Nowa burmistrz mówi, że przede wszystkim chce zapewnić miastu promocje, tak , by o mieście mówiło się na świecie. Niewątpliwie udało się to zrealizować. Jego, czy ich wpis na Twitterze zyskał 45 tysięcy polubień. Hurcum stał się znany na świecie, zwłaszcza w środowisku LGBT.

– Chcę wykorzystać swoją pozycję do promowania i zrobienia PR Bangor – mówią Hurcum w rozmowie z „Wales Online”. – Bangor to kocioł mieszających się kultur i tożsamości i to czyni to miasto wielkim.