Po wojskowych policjanci. Emerytowani funkcjonariusze piszą list do Macrona i władz, by ratować Francję

Prezydent Francji Emmanuel Macron. Foto; PAP/EPA
Prezydent Francji Emmanuel Macron. Foto; PAP/EPA

93 emerytowanych wysokiej rangi policjantów skierowało list otwarty do prezydenta, rządu i parlamentarzystów z apelem, aby „zrobili wszystko, co w ich mocy, aby położyć kres niezwykle poważnej sytuacji, w jakiej znajduje się Francja w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego”.

Byli funkcjonariusze domagają się w szczególności „dostosowanej reakcji karnej” do przestępstw i tego, aby „wyroki były rzeczywiście wykonywane”.

Po dwóch apelach wojskowych do prezydenta Emmanuela Macrona na temat zagrożenia islamizmem i lewicą opublikowanych w kwietniu i maju przez emerytowanych generałów oraz czynnych wojskowych bez podania ich nazwisk, byli funkcjonariusze policji opublikowali list otwarty również w formie internetowej petycji, która zebrała w piątek ponad 30 tys. podpisów.

„Mnożą się gwałtowne ataki na naszych strażników porządku publicznego, co świadczy o odrzuceniu naszych republikańskich wartości, naszych zwyczajów i naszego modelu społeczeństwa w całych częściach naszego narodu” – piszą byli policjanci. Domagają się uzbrojenia policji w broń oraz narzędzia prawne i instytucjonalne, aby umożliwić funkcjonariuszom skuteczne wykonywanie obowiązków.

„Policja walczy teraz z wrogością części społeczeństwa i niektórych wprowadzanych w błąd polityków, musi nieustannie usprawiedliwiać się przed swoimi zwierzchnikami, sędziami, prefektami i kłaniać się przed sądem opinii publicznej” – piszą w swym liście byli funkcjonariusze.

„Sytuacja nadzwyczajna wymaga również kontroli nielegalnej imigracji” – stwierdzają. „Anarchia jest wszędzie, gdzie nie ma odpowiedzialności. Francja nie może popaść w chaos” – podsumowują emerytowani policjanci.

Dyrektor generalny policji krajowej Frederic Veaux określił apel byłych funkcjonariuszy policji, domagających się „przywrócenia autorytetu państwa” jako inicjatywę „osłabiającą instytucję policji”.

„Wasza inicjatywa bardziej osłabia naszą instytucję niż ją wzmacnia” – napisał Veaux w liście do byłych policjantów. Dodał, że status byłych funkcjonariuszy „nie zwalnia ich z obowiązku zachowania rezerwy”.