Putin opublikował listę wrogów Rosji i grozi. Co z Polską?

Prezydent Rosji Władimir Putin. Zdjęcie: scpr.org
Prezydent Rosji Władimir Putin. Zdjęcie: scpr.org

Rosyjski rząd zatwierdził listę nieprzyjaznych krajów. Na liście są dwie nazwy – Stany Zjednoczone i Czechy – podaj agencja ITAR-TASS. Brak Polski w tym gronie może budzić spore zaskoczenie. 

W stosunku do państw podejmujących nieprzyjazne działania wobec „Federacji Rosyjskiej, obywateli Federacji Rosyjskiej lub rosyjskich osób prawnych” będą podejmowane kroki zgodnie z dekretem prezydenta Władimira Putina z 23 kwietnia.

Według tego dokumentu Czechy mogą zatrudniać w swoim przedstawicielstwie dyplomatycznym w Rosji maksymalnie 19 pracowników spośród mieszkańców Rosji, a Stany Zjednoczone – ani jednego.

23 kwietnia Putin podpisał dekret o odpowiedzi Rosji na „nieprzyjazne działania innych państw”, który ogranicza możliwość zatrudniania przez ambasady i konsulaty takich krajów obywateli Rosji.

Tłem dla tej decyzji jest skandal dyplomatyczny pomiędzy Rosją i Czechami, które wydaliły 18 dyplomatów rosyjskich, na co Moskwa odpowiedziała zminimalizowaniem personelu ambasady czeskiej w Pradze.

Powodem decyzji strony czeskiej były uzasadnione podejrzenia tamtejszych władz ws. udziału agentów rosyjskich w wybuchu, do którego doszło w 2014 r. w składzie amunicji we Vrbieticach. W eksplozji zginęli dwaj obywatele Czech.

Rzeczniczka MSZ w Moskwie Maria Zacharowa zapowiadała pod koniec kwietnia, że w związku z „nieprzyjaznymi działaniami USA” na liście znajdzie się także ten kraj.

Zaskoczeniem może być brak na liście Polski czy krajów bałtyckich. Również między Moskwą a wymienionymi państwami dochodziło w ostatnim czasie do przepychanek dyplomatycznych.

Źródła: ITAR-TASS, PAP, NCzas.com