Rozkład PO. Wielce ważna europoseł ma dość Platformy i odchodzi z niej

Róża Maria Barbara Gräfin von Thun und Hohenstein. Foto: PAP
Róża Maria Barbara Gräfin von Thun und Hohenstein. Foto: PAP

Wypisuję się z Platformy Obywatelskiej – napisała w poniedziałek na Twitterze Róża von Thun und Hohenstein, europosłanka tego ugrupowania. Jako powód podała swój brak zgody na prowadzenie „rozgrywek partyjnych” kosztem ogólnoeuropejskich projektów.

– Nie mogą za nasze nieudolne rozgrywki międzypartyjne płacić obywatele polscy oraz obywatele wszystkich pozostałych krajów członkowskich – wyjaśniła swoją decyzję Thun w komunikacie wideo na platformie Facebook.

– Bo jak państwo wiedzą Fundusz Odbudowy jeśli nie jest przyjęty przez wszystkie kraje członkowskie, to w ogóle nie zaistnieje. W tych ale i wielu innych sytuacjach brakowało mi poważnej debaty, drogi do wykuwania wspólnego stanowiska – skonkludowała europoseł.

To w ciagu kilku dni kolejna dla Platformy utrata polityka sprawującego funkcję parlamentarną. Róża Thun odchodzi sama, ale w piątek 14 maja zarząd PO na wniosek Borysa Budki usunął dwóch posłów: Ireneusza Rasia i Pawła Zalewskiego. Rzecznik Platformy Jan Grabiec – zostali usunięci „za działanie na szkodę Platformy, polegające na wielokrotnym kwestionowaniu decyzji władz partii”.

Obaj posłowie należą do najtwardszych krytyków kierownictwa Platformy; obaj sygnowali też słynny już „list 54” parlamentarzystów PO i KO, który znalazł się m.in. apel o zmiany w Platformie.