Są niespodzianki. Paulo Sousa ogłosił skład piłkarskiej reprezentacji Polski na Euro 2020. Zamiast weterana pojedzie 17-latek [VIDEO]

Paulo Sousa.
Paulo Sousa. (screen/YouTube)

Selekcjoner reprezentacji Polski Paulo Sousa ogłosił w poniedziałkowe południe nazwiska piłkarzy, którzy pojadą na Euro 2020. Jest sporo niespodzianek. Poza kadrą jest m.in. doświadczony Kamil Grosicki, a na liście powołanych znaleźli się np. 17-letni Kacper Kozłowski i kilku innych młodych piłkarzy, którzy niedawno rozpoczęli przygodę z kadrą.

Portugalczyk wybrał 26 piłkarzy, którzy pojada na Euro. Przedstawił tez listę rezerwową, skorzysta z niej jeśli, któryś z powołanych wyleci ze składu.

Z powodu pandemii COVID-19 UEFA zdecydowała, że kadry 24 uczestników ME będą liczniejsze niż zwyczajowo, gdy składały się z 23 zawodników.

Sousa nie mógł liczyć na kilku piłkarzy regularnie powoływanych na zgrupowania. W ostatnich dniach kontuzje wykluczyły Krzysztofa Piątka z Herthy Berlin i Arkadiusza Recę z Crotone, którzy grali już pod jego wodzą w marcowych meczach eliminacji mistrzostw świata. Wcześniej poważne urazy sprawiły, że szanse udziału w ME stracili Jacek Góralski i Krystian Bielik.

Wśród powołanych jest co prawda 27 piłkarzy, ale Sousa podkreślił, że jeden z czterech bramkarzy nie pojedzie na turniej. Mowa o Radosławie Majeckim z AS Monaco. Jego obecność argumentował tym, że pomoże w przygotowaniu pozostałych bramkarzy jak i całego zespołu, a poza tym chciał się mu z bliska przyjrzeć.

Skład reprezentacji Polski na Euro 2020:

Bramkarze: Łukasz Fabiański, Wojciech Szczęsny, Łukasz Skorupski, Radosław Majecki

Obrońcy: Jan Bednarek, Bartosz Bereaszyński, Paweł Dawidowicz, Kamil Glik, Michał Helik, Tomasz Kędziora, Kamil Piątkowski, Tymoteusz Puchacz, Maciej Rybus

Pomocnicy: Przemysław Frankowski, Kamil Jóźwiak, Mateusz Klich, Kacper Kozłowski, Grzegorz Krychowiak, Karol Linetty, Jakub Moder, Przemysław Płacheta, Piotr Zieliński

Napastnicy: Dawid Kownacki, Robert Lewandowski, Arkadiusz Milik, Karol Świderski, Jakub Świerczok

Lista rezerwowych: Rafał Augustyniak, Kamil Grosicki, Robert Gumny, Sebastian Szymański

Zgrupowanie w wielkopolskiej Opalenicy potrwa od 24 maja do 8 czerwca. W jego trakcie polscy piłkarze zagrają dwa towarzyskie spotkania – 1 czerwca z Rosją we Wrocławiu i 8 czerwca z Islandią w Poznaniu. Od 9 czerwca bazą kadry będzie jeden z sopockich hoteli.

Występ w fazie grupowej ME, które rozpoczną się 11 czerwca, biało-czerwoni zainaugurują trzy dni później meczem ze Słowacją w Sankt Petersburgu. Pięć dni później w Sewilli ich rywalem będzie Hiszpania, a 23 czerwca ponownie w Rosji zmierzą się ze Szwecją.