Wojna na Bliskim Wschodzie. Rakiety z Libanu, Izrael zniszczył jedyne laboratorium COVID-19 w Strefie Gazy [VIDEO]

Okolice al-Rimal po izraelskim ataku. Foto: PAP/żródło: ABACA
Okolice al-Rimal po izraelskim ataku. Foto: PAP/żródło: ABACA
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!

Izrael w nocy z poniedziałku na wtorek kontynuował ostrzał Strefy Gazy. Zniszczył tamtejszą klinikę al-Rimal, jedyne w enklawie laboratorium, które przeprowadzało testy na koronawirusa. Nieco wcześniej syreny alarmowe rozbrzmiały w Misgaw Am (granica izraelsko-libańska) po tym, jak kilka rakiet wystrzelono z terytorium Libanu.

Klinika al-Rimal, znajdująca się w centrum miasta Gaza, została częściowo zniszczona przez armię izraelską, która zbombardowała również pomieszczenia palestyńskiego ministerstwa zdrowia i biura katarskiego Czerwonego Półksiężyca.

„Jedyne laboratorium testowe Covid-19 w Gazie nie działa od czasu zbombardowania kliniki al-Rimal” – napisała na Twitterze Organizacja Wyzwolenia Palestyny (OWP).

Według palestyńskiego resortu zdrowia obecne naloty nie pozwalają jego zespołom na kontynuowanie akcji szczepień przeciwko koronawirusowi.

Izrael utrzymuje, że atakuje strategiczne cele Hamasu – budynki, w tym konspiracyjne, dowódców, wyrzutnie rakiet i sieć tuneli grupy bojowników.

Zdjęcia i filmy zrobione przez dziennikarzy w Gazie ukazały wielkie eksplozje w palestyńskiej enklawie tuż przed świtem.

Rakiety z Libanu

W poniedziałek późnym wieczorem w kierunku Izraela wystrzelono sześć rakiet z terytorium Libanu. Pociskom nie udało się jednak przelecieć na drugą stronę granicy, ale budzi to widmo nowego frontu w obecnym konflikcie.

Tel Awiw oświadczył, że w odpowiedzi izraelskie „siły artyleryjskie ostrzelały miejsca, z których wystrzelono rakiety” w Libanie. Libańskie źródła bezpieczeństwa podały, że izraelskie pociski wylądowały na terytorium Libanu.

Nie ma doniesień o ofiarach bądź zniszczeniach.

Associated Press domaga się wyjaśnień

Dwa dni wcześniej Izrael zbombardował w Strefie Gazy budynek, w którym swoje siedziby miały m.in. agencja Associated Press czy angielski oddział telewizji Al-Jazeery. Izrael twierdzi, że w budynku działał Hamas. AP domaga się niezależnego śledztwa w tej sprawie i pokazania dowodów na potwierdzenie izraelskich założeń.

W telewizyjnym oświadczeniu Benjamin Netanjahu oświadczył, że operacje wojskowe będą kontynuowane „tak długo, jak będzie to konieczne, aby przywrócić spokój i bezpieczeństwo wszystkim Izraelczykom”.

Bilans wojny

  • Według strony palestyńskiej, liczba ofiar w Strefie Gazy wzrosła do 212 (w tym 61 dzieci). Na Zachodnim Brzegu od piątku zginęło co najmniej 15 Palestyńczyków – podali tamtejsi urzędnicy.
  • Liczba ofiar śmiertelnych w Izraelu wynosi 10 osób, w tym dwoje dzieci.
  • Siły izraelskie uderzyły w co najmniej 766 celów w Strefie Gazy – podało izraelskie wojsko. W tym samym okresie bojownicy w Gazie wystrzelili 3350 rakiet na terytorium Izraela.

Izrael zbombardował… siedzibę Associated Press! Sekretarz Generalny ONZ „głęboko zaniepokojony”