Dzierżawski uniewinniony ws. banerów antyaborcyjnych. „Korzysta z przysługującej mu wolności słowa”

Mariusz Dzierżawski/fot. PAP/Paweł Supernak
Mariusz Dzierżawski/fot. PAP/Paweł Supernak
REKLAMA

Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił prezesa Fundacji Pro – Prawo do Życia Mariusza Dzierżawskiego. Działacz pro-life został wcześniej skazany za prezentowanie banerów ukazujących skutki aborcji – poinformował portal „Tygodnika Solidarność”.

Jak przypomniał „TS”, w grudniu 2020 r. zapadł wyrok Sądu Rejonowego w Warszawie w sprawie Mariusza Dzierżawskiego. Prezes Fundacji Pro – Prawo do Życia został uznany winnym popełnienia wykroczeń z art. 51 § 1 i art. 141 Kodeksu wykroczeń.

„Penalizują one, odpowiednio, zachowania noszące znamiona wybryku oraz umieszczanie w przestrzeni publicznej nieprzyzwoitych ogłoszeń, napisów lub rysunków albo używanie słów nieprzyzwoitych” – podał portal dodając, że obrońcy obwinionego złożyli apelację, zaskarżając wyrok sądu pierwszej instancji w całości i wnosząc o uniewinnienie Mariusza Dzierżawskiego.

REKLAMA

„Sąd Okręgowy w Warszawie w pełni podzielił argumentację podniesioną w apelacji podkreślając, iż prezes Fundacji swoim zachowaniem korzysta z przysługującej mu wolności słowa, która jest fundamentem demokratycznego państwa prawa. Jednocześnie, sąd drugiej instancji wskazał, że ochrona życia ludzkiego, jest na tyle istotną społecznie kwestią, że próby kwalifikowania zachowania obwinionego jako jakiegokolwiek wykroczenia są bezpodstawne i nie znajdują uzasadnienia w demokratycznym państwie prawa” – czytamy w środę na portalu „TS”.

„Przychylając się do zarzutów obrony, wywiedzionych w środku odwoławczym, Sąd Okręgowy zmienił wyrok Sądu Rejonowego i uniewinnił Mariusza Dzierżawskiego od wszystkich zarzucanych mu czynów. Wyrok jest prawomocny” – informuje portal tygodnika.

„Co istotne, zgodnie z treścią art. 54 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, «każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji». Z kolei art. 10 ust. 1 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności stanowi, że każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei bez ingerencji władz publicznych i bez względu na granice państwowe” – podkreśliła, cytowana przez „TS” mec. Anna Przestrzelska z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris. Mecenas reprezentowała Dzierżawskiego.

Źródło: PAP

REKLAMA