REKLAMA

Obława na byłego żołnierza, który groził głównemu wirusologowi Belgii trwa. Wojskowy przepadł w północno-wschodniej Belgii i znajduje się na szczycie listy najbardziej poszukiwanych osób.

Mężczyzna zniknął w poniedziałek 17 majawieczorem, wysyłając wcześniej mail pożegnalny. Stwierdził w nim, że „zaatakuje wirusologów i przedstawicieli reżimu”.

Opuścił dom uzbrojony w granatnik, karabin automatyczny i pistolet oraz kamizelkę kuloodporną. Część broni odnaleziono w lesie w jego porzuconym samochodzie.

REKLAMA

Ponieważ groził za pośrednictwem mediów społecznościowych kilku osobom, w tym Marcowi Van Ranstowi – wirusologowi kraju, ten został wraz z rodziną objęty policyjną ochroną i przebywa w bezpiecznym miejscu.

Policja skoncentrowała swoje działania wokół Dilsen-Stokkem, miejscowości położonej blisko granicy z Holandią, gdzie zamieszkuje podejrzany. Media podały nazwisko żołnierza. Jest to Jürgen Conings.

Obława skupia się w okolicach Parku Narodowego Haute Campine, który pozostaje na razie zamknięty. Wyznaczono tu granicę bezpieczeństwa, przeszukiwano leżące w pobliżu osiedla. W domu Jürgena Coningsa w Dilsen-Stokkem (Limburgia) pobrano próbki DNA.

46-letni były żołnierz miał też odgrażać się, że zaatakuje meczet w Eisden. Meczet ten był chroniony przez kilka dni, szczególnie podczas piątkowych modłów muzułmanów. Conings zostawił też list dla policji i swojego kolegi, w którym wyjaśnia motywy. Miał w nich napisać, że idzie walczyć i nie zważa na śmierć.

Media twierdzą, że żołnierz był członkiem organizacji „Rycerzy Flandrii” i przebywał na misjach w Kosowie, w Iraku i Afganistanie, gdzie był snajperem. Był instruktorem w wojsku.

Jego odznaczenia wojskowe znaleziono złożone na grobie rodziców, co podała agencja Belga. Ojciec poszukiwanego zmarł w 1997 r., matka w 2003 r. W czwartek 20 maja komórka antyterrorystyczna prokuratury w Antwerpii potwierdziła symboliczne porzucenie odznaczeń wojskowych na cmentarzu.

Partnerka Jürgena Coningsa, Gwendy, apelowała w mediach 21 maja do uciekającego żołnierza, aby się poddał i nikogo nie zabijał.

Źródło: RTBF

REKLAMA