Para prezydencka złoży oficjalną wizytę w Turcji. Kupujemy tureckie drony

Andrzej Duda, Agata Kornhauser-Duda Źródło: PAP
Andrzej Duda, Agata Kornhauser-Duda Źródło: PAP

24 maja polska para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpocznie oficjalną dwudniową wizytę w Turcji. W planach są rozmowy z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem, m.in. o bezpieczeństwie i gospodarce. Para prezydencka odwiedzi też żołnierzy z PKW Turcja oraz tradycyjnie Polonię z Adampola.

Poprzednia wizyta polskiego prezydenta, jeszcze Bronisława Komorowskiego w Turcji miała miejsce w 2014 r. Turcję odwiedził też w 2007 r. prezydent Lech Kaczyński. Teraz podczas wizyty w Turcji Andrzejowi Dudzie będą towarzyszyli m.in. ministrowie kultury i dziedzictwa narodowego i sportu, obrony narodowej i wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska.

Rozmowy polityczne prezydentów Dudy i Erdogana będą dotyczyły kwestii bezpieczeństwa oraz współpracy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego w kontekście szczytu NATO. Ma on się odbyć w połowie czerwca w Brukseli.

„Pozycja Polski i Turcja w swoich regionach są bardzo istotne dla bezpieczeństwa całego sojuszu” – podkreślił prezydencki minister Szczerski. Zaznaczył, że rozmowy będą też dotyczyły potencjalnej współpracy trójstronnej w zakresie bezpieczeństwa w trilogu: Polska-Rumunia-Turcja oraz Polska-Ukraina-Turcja.

Tematem rozmów będzie też sytuacja na Bliskim Wschodzie, polityka Rosji, relacje transatlantyckie, a także współpraca Unii Europejskiej z Turcją. Rozmowy mają także dotyczyć też współpracy banków centralnych Polski i Turcji, współpracy sektorów motoryzacyjnych oraz handlu.

W dziedzinie wojskowej spodziewane jest podpisanie dokumentów o współpracy związanej z bezzałogowymi statkami powietrznymi dla wojska. Chodzi o zakup systemów bezzałogowych statków powietrznych rozpoznawczych i bojowych o różnych wielkościach, zasięgach i udźwigach.

Przewidziane jest także podpisanie umów dwustronnych dotyczących współpracy w ramach bezpieczeństwa oraz współpracy gospodarczej w tym w sektorze rolnictwa oraz sportu i turystyki. Tematem rozmów będzie też współpraca Turcji z państwami Inicjatywy Trójmorza, szczególnie w obszarze bezpieczeństwa energetycznego.

Prezydent Duda odwiedzi Polski Kontyngent Wojskowy, który stacjonuje w Turcji w ramach misji NATO monitorowania bezpieczeństwa w basenie Morza Czarnego i Morza Śródziemnego oraz Adampol (Polonezkoy), osadę potomków polskich emigrantów. Prezydent spotka się też z patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I.

Źródło: PAP

Prenumerata NCZ! z prezentem