Teksas w pełni otwarty. Gubernator wydał zakaz wprowadzania nakazów noszenia masek

Gubernator Teksasu Abott Fot. Wikipedia

Gubernator stanu Teksas Republikanin Greg Abbott otworzył swój stan „na 100%” po pandemii Covid 19. Wydał nawet zarządzenie zakazujące wprowadzania nakazów noszenia masek w Teksasie. Otwarte zostały w pełni wszystkie instytucje, obiekty i miejsca publiczne.

Maski wprowadzono obowiązkowo w tym stanie w lipcu 2020 roku. Pierwsze ograniczenia w tym stanie zniesiono już w marcu. Zarządzenie unieważniało już wtedy większość wcześniejszych obostrzeń.

Teraz nowy dekret zakazuje w Teksasie władzom hrabstw, miast, kuratoriów szkolnych, organom zdrowia publicznego i urzędnikom rządowym wymagania od obywateli lub nakazywania im noszenia masek.

Samorządy lokalne, które spróbują narzucać noszenie masek, będą się musiały nawet liczyć z zapłaceniem grzywny do 1 000 USD. Od 4 czerwca żaden uczeń, nauczyciel, rodzic, ani inny członek personelu lub gość nie może być zmuszany do noszenia maski na terenie szkół i kampusów.

Greg Abott przypomniał też, że Teksas ma obecnie najmniejszą liczbę hospitalizacji związanych z Covid-19 od ponad 11 miesięcy i najniższy 7-dniowy wskaźnik pozytywnych testów od początku zbierania takich danych. Jest to 3,66%, a od prawie tygodnia wskaźnik ów utrzymuje się poniżej 4%.