Niedziela niehandlowa. Te sieci znalazły sposób na zakaz handlu

Niedziela niehandlowa - MEM Źródło: Twitter
Niedziela niehandlowa - MEM Źródło: Twitter
REKLAMA

Oficjalnie w Polsce obowiązuje podział niedziel na niehandlowe i handlowe. Polscy przedsiębiorcy jednak znaleźli sposób na to, by obejść totalniacki zakaz handlu.

Od czasu wprowadzenia nowej ustawy zakazującej handlu w wybrane niedziele, wiele osób zadaje sobie przed weekendem pytanie czy będzie możliwość zrobienia konkretniejszych zakupów. W niedzielę 23. maja największe sieci supermarketów takich jak Lidl, Biedronka czy Tesco będą nieczynne.

Niedziele handlowe 2021: kalendarz

Zgodnie z obowiązującą ustawą o zakazie handlu w niedzielę i wybrane święta, ustawodawca ściśle określa, w które niedziele sklepy pozostaną otwarte. W 2021 kalendarz niedziel handlowych prezentuje się następująco:

REKLAMA
  1. 31 stycznia
  2. 28 marca
  3. 25 kwietnia
  4. 27 czerwca
  5. 29 sierpnia
  6. 12 grudnia
  7. 19 grudnia.

Niedziele niehandlowe – maj 2021. Gdzie zrobić zakupy?

Totalniacka ustawa PiS-u zawiera katalog wyłączeń, które obejmują około 30 pozycji. Działać jutro będą m.in. w drobnych sklepach osiedlowych, czy na stacjach paliwowych (a jakże – Orlen może zarobić).

Niedziele niehandlowa 23 maja. Gdzie zrobić zakupy? Lista sklepów

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.

Zakupy w niedziele niehandlowe zrobimy również w małych sklepach osiedlowych, w których handel prowadzony jest przez właściciela osobiście i na własny rachunek lub kogoś z najbliższej rodziny. Podobnie sprawa się ma ze sklepami sieci Żabka, Freschmarket czy Stokrotka.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

Źródło: PAP, NCzas

REKLAMA