Odmowa, szczepionki Źródło: Pexels, collage
Obrazek ilustracyjny/Odmowa, szczepionki Źródło: Pexels, collage

Akcje z celebrytami i nachalna propaganda władzy nie zachęcają Polaków do szczepień. Dlatego PiS i samorządowcy szykują niestandardowe rozwiązania.

Program wyszczepiania Polaków nie idzie PiS najlepiej. Dotychczas podano 16 372 436 dawek szczepionki przeciw COVID-19, ale w pełni zaszczepione zostały tylko 4 794 334 osoby.

Jak wynika z danych udostępnionych przez rządowe Centrum e-Zdrowia większość Polaków, którzy mogą się zaszczepić przeciwko COVID-19, nie zarejestrowała się w systemie. Aż 21 mln Polaków nie zarejestrowało się, choć mogło to zrobić w każdej chwili przez telefon, Internet albo w lokalnej przychodni.

Dlatego rząd szykuje nowe działania mające zachęcić Polaków do szczepienia. Program promocyjny ma ruszyć już niebawem.

Michalkiewicz. The Movie

„W najbliższy wtorek rząd ogłosi szczegóły akcji, która ma zachęcić Polaków do szczepień przeciwko koronawirusowi. Będzie realizowana zarówno za poziomie rządowym, jak i samorządowym” – poinformował Michał Dworczyk, odpowiedzialny za kampanię szczepień.

Dworczyk przyznał, że władze szukają niestandardowych rozwiązań. Równolegle rząd rozmawia z samorządami, analizując rozwiązania kopiowane z zagranicy.

Np. władze Warszawy, Krakowa czy Łodzi chcą skopiować pomysły Amerykanów. To m.in. loterie, dla godzących się na zaszczepienie.

Natomiast minister Dworczyk wskazał, że jedną z zachęt rządowych ma być paszport covidowy, który będzie obowiązywać w Unii Europejskiej.

Paszport covidowy ma zawierać informacje o szczepieniu, a także o negatywnym wyniku testu na koronawirusa czy o przebyciu choroby. Dzięki paszportowi będzie można szybciej udowodnić, że jesteśmy bezpieczni dla innych i uniknąć kwarantanny.

Źródło: Radio Zet