USA. Doniesienia o problemach z sercem u młodych ludzi zaszczepionych przeciwko Covid-19

Szczepionka na koronawirusa. Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay
Szczepionka na koronawirusa. Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay
REKLAMA

Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) analizują doniesienia, że u młodych ludzi zaszczepionych przeciwko Covid-19 pojawiają się problemy z sercem. Nie jest jeszcze jasne, czy faktycznie spowodowało to podanie preparatu.

O zaobserwowanym zjawisku rozpisuje się „The New York Times”. Gazeta powołuje się na sekcję ds. bezpieczeństwa szczepionek przy CDC.

Nowojorski dziennik sprecyzował, że Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom badają kilkadziesiąt raportów, według których u nastolatków i dorosłych w młodym wieku mogło po szczepieniu dojść do zapalenia mięśnia sercowego.

REKLAMA

Jak podkreśliła gazeta, opierając się informacjach CDC, zauważono „stosunkowo niewiele” przypadków i mogły one być zupełnie niezwiązane ze szczepieniem. Analizowanie danych znajduje się dopiero na wczesnym etapie.

„Wydaje się, że problem z sercem wystąpił głównie u nastolatków i młodych dorosłych cztery dni po podaniu drugiej dawki Moderny lub Pfizer-BioNTech. Obydwie są szczepionkami mRNA” – podała agencja Reutera.

W Stanach Zjednoczonych można już stosować preparat Pfizer-BioNTech w szczepieniu dzieci w wieku 12 do 15 lat. Najprawdopodobniej dla tej grupy wiekowej szczepionka niedługo zostanie dopuszczona w Polsce.

REKLAMA