Angela Merkel. Foto: PAP/DPA
Angela Merkel. Foto: PAP/DPA
REKLAMA

Czy Żydzi znowu będą uciekać do Polski? Zdaniem ocalałej z Holokaustu u naszego sąsiada szerzy się rasizm i antysemityzm.

Żydzi żyjący w Niemczech znowu boją się o swoje bezpieczeństwo. Pamiętający II wojnę światową wprost twierdzą, że obecna sytuacja zaczyna przypominać im czasy nazistowskie.

Tak twierdzi m.in. Esthera Bejarano, która ocalała z Holokaustu i w grudniu ubiegłego roku skończyła 96 lat. „Dzisiaj Żydzi znowu są atakowani na ulicach, tak jak wtedy” – powiedziała gazecie „Bild am Sonntag”.

REKLAMA

Jakby tego było mało, Bejarano dodała, że rasizm i antysemityzm szerzą się „w całym kraju”. Kobieta oceniła, że wiele osób nie chcą pojąć, co wydarzyło się w czasach nazizmu.

„Nie nauczyli się niczego ze wszystkich zbrodni popełnionych na mnie i milionach innych Żydów” – stwierdziła ocalała z Holokaustu.

96-latka zaznaczyła, że nie obawia się już o swoje życie, ale „zbyt długo trwało milczenie”. „To musi się teraz skończyć” – podkreśliła.

Bejarano należała do tzw. kobiecej orkiestry w Auschwitz. Jej rodzice i siostra zostali zamordowani przez narodowych socjalistów.

Jak wskazuje Deutsche Welle, 96-letnia artystka od ponad 30 lat odwiedza szkoły i spotyka się z młodzieżą, której opowiada o tym, co przeżyła. Działała także w Stowarzyszeniu Ofiar Prześladowanych przez Reżim Nazistowski (VVN-BDA) oraz w Międzynarodowym Komitecie Oświęcimskim.

W 2012 roku otrzymała Wielki Krzyż Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.

Źródło: Bild am Sonntag / Deutsche Welle

REKLAMA