REKLAMA

Przywódcy 27 państw Unii Europejskiej zatwierdzili we wtorek tzw. paszporty covidowe, które oznaczają, że co najmniej przez kolejnych kilka miesięcy na terenie Wspólnoty obowiązywać będzie segregacja sanitarna. Dokument ma zacząć obowiązywać od 1. lipca.

Wiceszef MSZ potwierdził w RMF FM, że kwestia tzw. paszportów covidowych w Europie jest już przesądzone. „Do 1 lipca zostanie wprowadzony system paszportów covidowych. Polska nawet wcześniej będzie już gotowa, jak wskazuje Ministerstwo Zdrowia, do 25 czerwca” – powiedział.

„Do 1 lipca na poziomie Unii Europejskiej zostanie wprowadzony system tzw. paszportów covidowych. Polska będzie gotowa do 25 czerwca” – podkreślił we wtorek wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Tłumaczył, że sensem systemu, jak podkreślił, jest ułatwienie podróżowania po Europie.

REKLAMA

Zgodnie z zapowiedziami wiceminister zdrowia Anny Goławskiej Polska do 25 czerwca powinna być podłączona do unijnego systemu certyfikatów covidowych, tzw. zielonych cyfrowych certyfikatów. Projekt certyfikatu, który Komisja Europejska przedstawiła w połowie marca, muszą jeszcze przyjąć parlament UE i Rada Europejska.

Po osiągnięciu porozumienia przez negocjatorów Rady UE i PE, Komisja Europejska zapewniła, że „unijne cyfrowe zaświadczenia COVID” będą zasadniczo dostępne dla obywateli od 1 lipca.

„Od 1 lipca dostępne będą trzy rodzaje certyfikatów: zaświadczenie o szczepieniu, o negatywnym wyniku testu, świadectwo wyzdrowienia. Wszystkie będą bezpłatne dla wszystkich obywateli UE. Można je będzie dostać w formacie cyfrowej na urządzeniu cyfrowym lub wydrukować na papierze” – poinformował w piątek podczas konferencji prasowej komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Certyfikaty covidowe, w formie kodu QR w aplikacji albo w formie papierowej, nie będą warunkiem przemieszczania się w Unii. Mają zawierać informacje o tym, czy ktoś był zaszczepiony, czy jest ozdrowieńcem, czy ma negatywny wynik testu diagnostycznego. Unia Europejska nie planuje przy tym utworzenia na poziomie europejskim centralnego rejestru z danymi pacjentów. Każdy kraj członkowski będzie gromadził dane w swoim odrębnym systemie.

Tak czy inaczej oznacza to, że segregacja sanitarna stała się faktem. Świat, w którym żyjemy w ciągu kilkunastu miesięcy zmienił się nie do poznania, a swobodne podróżowanie po Europie stało się przeszłością.

Źródła: NCzas.com, RMF FM, PAP

REKLAMA