Niezaszczepieni będą pokrywać leczenie COVID-19 z własnej kieszeni? Niedzielski zabrał głos

Minister Adam Niedzielski szprycowany AstrąZeneką/Fot. Twitter/MZ
Minister Adam Niedzielski szczepiony AstrąZeneką/Fot. Twitter/MZ
REKLAMA

Pojawił się plotki, według których osoby, które się nie zaszczepią, w razie zachorowania na COVID-19 będą musiały płacić za leczenie. Sprawę komentuje minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Czy osoby niezaszczepione będą musiały płacić w przypadku zachorowania na COVID-19? Teraz co prawda płacą wszyscy – składki państwa zabiera od nas siłą. Pojawiły się jednak plotki, według których niezaszczepieni musieliby dodatkowo płacić za leczenie. Sprawę skomentował minister zdrowia, Adam Niedzielski.

My mamy konsekwentną politykę, która jest ukierunkowana na przekonywanie, zachęcanie. Nie widzimy absolutnie podstaw, bo słyszałem też takie głosy, które mówiły o tym, że osoby, które się na przykład nie zaszczepią, powinny płacić za leczenie, oczywiście w tym zakresie COVID-owym. Nie ma takich pomysłów. Absolutnie nie przewidujemy takich rozwiązań – stwierdził Adam Niedzielski w rozmowie z Beatą Michniewicz w „Salonie politycznym Trójki”.

REKLAMA

Polityk wypowiedział się również na temat certyfikatów szczepień:

Przede wszystkim my w zasadzie już mamy taką gotowość techniczną, takie pierwsze testy podłączeniowe. One jeszcze nie polegają na testowaniu aplikacji, ale podłączeniu systemu. To już, w tej chwili, zaczynamy. Te testy prowadzi Centrum E-zdrowia podległe resortowi zdrowia. One w zasadzie od wczoraj są prowadzone. Jeśli chodzi o stan tego tzw. zielonego certyfikatu, czyli potwierdzenia szczepienia, czyli bycia ozdrowieńcem i jednocześnie też testu, który ma być wykazywany w danej aplikacji czy w dokumencie papierowym, to tutaj będziemy gotowi tak, jak zresztą cała UE, na 1 czerwca, ale faktycznie z tego co mam, ostatnie informacje, to ten start oficjalny w całej Europie systemu jest planowany dopiero na 1 lipca – powiedział.

Źródło: Trójka

REKLAMA