Ludzcy panowie trochę przedłużają łańcuch. Jakie obostrzenia przestają dziś obowiązywać?

Łańcuch, Mateusz Morawiecki Źródło: Pixabay, PAP, Collage
Łańcuch, Mateusz Morawiecki Źródło: Pixabay, PAP, Collage
REKLAMA

Od piątku w imprezach sportowych na świeżym powietrzu może uczestniczyć do 250 osób, a nie jak dotychczas do 150. Poza tym wprowadzono możliwość udziału więcej niż jednej grupy, ale przy zachowaniu 30-minutowego odstępu między nimi.

W piątek, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, zaczynają obowiązywać nowe, powiększone limity uczestników imprez sportowych na otwartej przestrzeni.

Wydarzenia mogą być teraz organizowane z limitem do 250 osób w grupie, przy czym grup może być więcej niż jedna, ale warunkiem jest zachowanie odstępu 30-minutowego między nimi. Na nowych regulacjach mogą skorzystać głównie organizatorzy zawodów biegowych czy rowerowych.

REKLAMA

Do limitów nie są wliczane osoby zaszczepione przeciw COVID-19.

Nadal w wydarzeniach sportowych na świeżym powietrzu mogą uczestniczyć kibice w wymiarze 25 procent pojemności trybun. Limit ten zwiększono dla dwóch meczów towarzyskich piłkarskiej reprezentacji, przygotowującej się do mistrzostw Europy. 1 czerwca we Wrocławiu i tydzień później w Poznaniu na spotkaniach z Rosją i Islandią trybuny będą się mogły zapełnić w 50 procentach.

Co już nam wolno?

Niedawno zdjęto obowiązek zasłaniania ust i nosa na zewnątrz, a w zeszłą środę zezwolono na otwarcie kin, teatrów, filharmonii i instytucji kultury o osiem dni – 21 maja.

Kina, teatry, opery, filharmonie i grupy cyrkowe, a także domy i ośrodki kultury w zakresie związanym z przygotowaniem i realizacją wydarzeń artystycznych, wystaw oraz projekcją filmów lub nagrań wideo, mogą wznowić od piątku działalność w pomieszczeniach.

Możliwe jest to pod warunkiem udostępnienia widzom lub słuchaczom nie więcej niż 50 proc. liczby miejsc (co drugie miejsce na widowni), zachowania odległości 1,5 metra pomiędzy widzami lub słuchaczami – w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni.

Utrzymany został również nakaz zakrywania ust i nosa. Konieczne jest także zapewnienie, aby widzowie albo słuchacze nie spożywali napojów lub posiłków.

Domy i ośrodki kultury oraz świetlice mogą również wznowić działalność edukacyjną i animacyjną w pomieszczeniach – pod warunkiem zachowania reżimu sanitarnego. Możliwa jest także działalność parków rozrywki na świeżym powietrzu z zachowaniem 50 proc. obłożenia.

Źródło: PAP, NCzas

REKLAMA