Maj był słaby. Jaka będzie pogoda w czerwcu?

Ciepło, słońce, ładna pogoda. Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. Pixabay
Ciepło, słońce, ładna pogoda. Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. Pixabay

Wielkimi krokami zbliża się czerwcowy długi weekend, wielu planuje spędzić ten czas poza domem. Okazuje się, że jest spora szansa na aurę sprzyjającą grillowaniu, wyjazdom, spacerom czy wyprawom rowerowym. Wiele wskazuje na to, że wiosna zrewanżuje się za poprzednie tygodnie i końcówka tej pory roku będzie bardzo pogodna.

Maj nas nie rozpieszczał. Podobnie jak kwiecień był zimny i deszczowy. Globalne ocieplenie najwyraźniej zapomniało o Polsce. Jak będzie w czerwcu?

„Wreszcie mamy wspaniałe informacje. Okres niskich temperatur i częstych opadów deszczu i burz niebawem w Polsce dobiegnie końca. Jeszcze kilka dni i pojawi się w naszym kraju zdecydowane i oczekiwane ocieplenie” – czytamy na portalu dobrapogoda24.pl. To prognoza długoterminowa obejmująca 16 kolejnych dni.

Ten okres ma być obfity w błękitne i rozświetlone promieniami słonecznymi niebo. Temperatura będzie wzrastać, a opady i burze będą pojawiały się lokalnie i rzadziej niż do tej pory.

Zmiana pogody będzie podyktowana układem barycznym, bo Polska znajdzie się w strefie wyżu z centrum nad Bałtykiem.

„To oznacza, że ze wschodu i północnego wschodu zacznie napływać cieplejsze powietrze, zwłaszcza znad Rosji i Skandynawii, gdzie nadal jest ciepło, miejscami wręcz gorąco. Ponadto cieplejsze powietrze do środkowej Europy, będą również podsyłać niże, zwłaszcza znad rejonu Francji i Hiszpanii” – czytamy.

Zapowiadane zmiany mają nadejść za kilak dni czyli w połowie przyszłego tygodnia. To świetna wiadomość, bo od czwartku (3. czerwca) rozpoczynamy długi weekend. Od tego momentu temperatury w Polsce będą wahać się od 24 do 29 stopni Celsjusza, a opady będą znacznie rzadsze niż teraz.

A co z końcem maja i samym początkiem czerwca? Tutaj musimy uzbroić się w cierpliwość i znieść tych kilka dni chłodu i ewentualnych opadów deszczu oraz burz w oczekiwaniu na 3-4 czerwca. Najcieplej powinno być od 5 do 12.