Duńczycy pomagali Amerykanom szpiegować inne kraje UE [VIDEO]

Siedzina NSA w Maryland Fot. Wikipedia
REKLAMA

Szpiegowanie państw UE przez USA i Danię jest według rządu Francji, o ile się potwierdzi, „niezwykle poważnym” faktem. Urzędnicy i politycy europejscy mieli być szpiegowani przez służby Stanów Zjednoczonych przy pomocy służb Danii.

Głos na ten temat zabrał francuski minister ds. europejskich Clément Beaune, dzień po ujawnieniu takiej informacji przez media. „To niezwykle poważna sprawa i musimy sprawdzić, czy nasi partnerzy z UE, Duńczycy, popełnili błędy lub pomyłki we współpracy ze służbami amerykańskimi” – mówił sekretarz stanu we francuskiej TV.

Nie wykluczył „wyciągnięcia konsekwencji w kategoriach współpracy z USA”. „Niestety takie zachowanie może się zdarzyć i zweryfikujemy to” – dodał Beaune. „Pomiędzy sojusznikami musi panować zaufanie, minimalna współpraca, więc te potencjalne fakty są poważne”.

REKLAMA

Stany Zjednoczone miały szpiegować polityków w Europie, w tym kanclerz Niemiec Angelę Merkel, w latach 2012 do 2014 r. z pomocą duńskich służb wywiadowczych. Informacje podało publiczne radio Danii (DR).

Według Danmarks Radio (DR) amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) podłączyła się do duńskich kabli telekomunikacyjnych, aby szpiegować urzędników i polityków w Niemczech, Szwecji, Norwegii i Francji. NSA korzystała ze współpracy w zakresie nadzoru z duńską wojskową służbą wywiadowczą FE.

Dziennikarze z Danii, Norwegii, Szwecji i Niemiec mieli dotrzeć m.in. do wewnętrznego raportu duńskiego wywiadu na ten temat. Minister Clément Beaune powiedział, że nie zna tożsamości Francuzów, którzy mieliby być szpiegowani w ten sposób.

Źródło: Le Figaro/ AFP

REKLAMA