STOP segregacji sanitarnej. Presja ma sens. Piątnica wycofuje się z zamordystycznego nakazu

Serek wiejski OSM Piątnica/sprzeciw/Obrazek ilustracyjny/Fot. openfoodfacts.org/CC BY-SA 3.0/Pixabay (kolaż)
Serek wiejski OSM Piątnica/sprzeciw/Obrazek ilustracyjny/Fot. openfoodfacts.org/CC BY-SA 3.0/Pixabay (kolaż)

Internet obiegło zarządzenie prezesa Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Piątnica. Nakazał on tylko niezaszczepionym pracownikom noszenie masek na terenie zakładu pracy. Zagroził też karami regulaminowymi dla tych, którzy nie będą przestrzegać nakazu. Klienci, sprzeciwiający się segregacji sanitarnej, zapowiedzieli bojkot produktów Piątnicy. Firma ogłosiła, że wycofuje się z zarządzenia.

„Z dniem 31.05.2021 roku wprowadzony zostaje obowiązek stosowania maseczek ochronnych przez pracowników zakładów produkcyjnych OSM Piątnica [Piątnica, Ostrołęka], którzy nie zostali zaszczepieni przeciwko Covid-19” – czytamy.

Prezes poprosił także zaszczepionych „we własnym zakresie”, aby „dostarczyli dowód potwierdzający przyjęcie szczepionki”.

Maski jak opaski z gwiazdą Dawida? Segregacja sanitarna w zakładach pracy

„Dla Pracowników, którzy dopuszczą się wykroczeń przeciwko w/w zarządzeniu będą wyciągane kary regulaminowe” – zagroził.

„Warto w tym miejscu przypomnieć art. 32. Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, który mówi, że „wszyscy są wobec prawa równi”, a także „nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”” – zwrócił uwagę portalspozywczy.pl

„Żądanie dostarczenia dowodu przyjęcia szczepionki stoi w sprzeczności z prawem do tajemnicy o stanie zdrowia, która zawarta jest w art. 9 RODO, z jakiego wynika, że zabrania się przetwarzania danych osobowych ujawniających pochodzenie rasowe lub etniczne, poglądy polityczne, przekonania religijne lub światopoglądowe, przynależność do związków zawodowych oraz przetwarzania danych genetycznych, danych biometrycznych w celu jednoznacznego zidentyfikowania osoby fizycznej lub danych dotyczących zdrowia, seksualności lub orientacji seksualnej tej osoby” – dodał.

Bojkot konsumencki

W odpowiedzi konsumenci zagrozili bojkotem produktów OSM Piątnica. Pod postami firmy na Facebooku pojawiła się fala komentarzy. Wpis z 28 maja został usunięty, więc internauci zaczęli komentować post z życzeniami na Dzień Matki z 26 maja. „Którym matkom życzycie? Tym zaszczepionym?” – ironicznie pytał jeden z internautów.

„Usunięcie swoich najnowszych postów nie spowoduje, że problem zniknie. Zachowanie firmy wobec swoich pracowników zasługuje na potępienie” – czytamy.

„Kasowanie postów nic wam nie da Będziecie musieli usunąć wszystkie posty i tak ludzie wyraża swój sprzeciw” – zapowiedział internauta.

„Koniec kupowania waszych produktów Piątnica! Nie wiem czy lepiej teraz inwestować w dobrych prawników czy w osoby od PR” – napisała jedna z internautek.

„Wizerunek można stracić w minutę i nigdy go nie odzyskać. Zdjęcie tego skandalicznego pisma jest rozsyłane i udostępniane tysiące razy. (…) Świadomy człowiek to świadomy konsument” – dodał inny użytkownik.

„Ja już też podziękuję za wasze produkty i na pewno opinię w świat poślę!!!” – czytamy.

„Ależ strzał. Prosto w kolano. Tylko pracowników żal” – skwitował użytkownik Facebooka.

„Nie ma zgody na segregację ludzi!!! W sklepie kilka razy spojrzę czy czasem nie mam w koszyku waszych produktów” – oświadczył internauta.

„Już nic od Was nie kupię! Koniec! Jak tam można traktować swoich pracowników! Wstyd!” – czytamy.

„Kiedy stanę przed wyborem kupna sera lub śmietany, będę pamiętać o pracownikach #Piątnica.
Segregacja sanitarna nie ma ustawowych podstaw prawnych i jest sprzeczna z polską konstytucją” – napisała poseł Anna Maria Siarkowska.

Piątnica wycofuje się z zamordystycznych praktyk

„OSM Piątnica informuje, iż zarządzenie nr 3/2021 dotyczące m.in. zwolnienia z obowiązku noszenia maseczek osób zaszczepionych zostało uchylone i z dniem 1 czerwca 2021 roku przywrócone zostały dotychczasowe zasady dotyczące stosowania środków ochronnych przez wszystkich pracowników. Decyzja o uchyleniu została podjęta w związku z głosami sprzeciwu ze strony niektórych pracowników Spółdzielni oraz konsumentów, których zdanie jest dla nas zawsze bardzo ważne” – oświadczyła firma.

„Jednocześnie informujemy, iż wprowadzenie zarządzenia nr 3/2021 było podyktowane wyłącznie troską OSM Piątnica o zapewnienie zarówno bezpiecznych, jak i komfortowych warunków pracy naszym pracownikom i znajdowało ono pełne umocowanie w obowiązujących przepisach prawa, w tym także w § 25 ust. 1 pkt 2 lit. c) Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2021 r. poz. 861 ze zm.)” – przekonywał zarząd Piątnicy.

Źródła: Facebook/portalspozywczy.pl/nczas.com