
Rosyjska Duma Państwowa przyjęła projekt ustawy, który zakłada, że od 1. stycznia 2022 r. właściciele dużych zagranicznych zasobów Internetu powinni tworzyć oddziały lub otwierać przedstawicielstwa w Federacji Rosyjskiej.
Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu, przyjęła w pierwszym czytaniu ustawę regulującą działalność dużych zagranicznych firm internetowych w Rosji – podaje agencja ITAR-TASS.
Ustawa stanowi, że od 1 stycznia 2022 r. właściciele dużych zagranicznych zasobów Internetu, których dzienna liczba odbiorców przekracza 500 tys. rosyjskich użytkowników sieci, powinni tworzyć oddziały w Federacji Rosyjskiej. Czyli otwierać przedstawicielstwa lub zakładać rosyjskie osoby prawne, które muszą w pełni reprezentować interesy spółek macierzystych.
Odmowa otwarcia takiego oddziału może wiązać się z zakazem rozpowszechniania reklam i zakazem dokonywania płatności na jego rzecz, a także zakazem gromadzenia i transgranicznego przekazywania danych osobowych.
Nowe prawo oznacza również, że użytkownicy odpowiednich platform internetowych powinni być informowani o naruszeniu rosyjskiego ustawodawstwa.
Już wcześniej prezydent Władimir Putin polecił swojej administracji i rządowi przedstawienie do 1. sierpnia propozycji dotyczących dodatkowych wymagań dla zagranicznych firm technologicznych działających w Internecie, w tym otwarcia ich przedstawicielstw w Rosji.