
Możliwe, że szczepionka przeciw Covid-19 wejdzie do programu szczepień dla dzieci. Taką informację przekazał członek Rady Medycznej – dr Konstanty Szułdrzyński.
O to, jaka będzie dolna granica wieku, jeśli chodzi o szczepionkę przeciw COVID-19, dr Konstanty Szułdrzyński pytany był w środę na antenie Radia Plus.
– W tej chwili szczepionka w Europie i na świecie dopuszczona jest – tylko jedna, Pfizera – od 12. roku życia, a to oznacza: „od ukończonych 12 lat”. Program szczepień te dzieci obejmie. Pozostałe zastosowania, czyli u dzieci młodszych, są na razie w fazie badań – mówił.
Jak dodał, dopiero wtedy, kiedy zostanie dowiedzione, że także w przypadku młodszych dzieci szczepionka jest „bezpieczna i skuteczna”, będzie można myśleć o ich szczepieniu.
– Najpewniej wtedy ta szczepionka przeciwko koronawirusowi wejdzie do programu szczepień u dzieci. Obowiązkowych czy nieobowiązkowych – zobaczymy. Ale będzie częścią pakietu, tak jak szczepimy przeciwko odrze, gruźlicy i całej reszcie – powiedział.
Pytany, o jakiej perspektywie mówimy, dr Szułdrzyński odparł, że zależy to od tego, kiedy producenci zakończą swoje badania.
– Takie badania – zazwyczaj, razem z obserwacją wyników – trwają ok. 9 miesięcy – poinformował. Dopytywany, czy ten pomysł był już dyskutowany na Radzie Medycznej, dr Szułdrzyński odparł, że jeszcze nie. – W tej sytuacji jest wystarczająca ilość problemów – dodał.
Szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk zapowiedział we wtorek, że szczepienie dzieci w wieku od 12 do 15 lat przeciwko COVID-19 rozpoczną się od 7 czerwca. Szczepienie będzie wykonywane preparatem firmy Pfizer/BioNTech.
Wniosek o rozszerzenie stosowania tej szczepionki na dzieci w wieku od 12 do 15 lat Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła w ubiegły piątek. EMA podała, że zalecane stosowanie szczepionki Comirnaty przeciwko COVID-19 u dzieci w wieku 12-15 lat będzie takie samo, jak u osób w wieku 16 lat i starszych. Ma być podawana identycznie w formie dwóch zastrzyków, w odstępie co najmniej trzech tygodni.
Źródło: PAP