Afera covidowa. Ważnym politykom i biznesmenowi zarzuca się koronawirusowe przekręty

Banknoty, pieniądze.
Banknoty, pieniądze - zdj. ilustracyjne. (Fot. Pexels)
REKLAMA

Brazylijska policja federalna przeszukała dom i zabezpieczyła dokumenty znalezione u gubernatora stanu Amazonas, Wilsona Limy. Były dziennikarz, a obecnie polityk, podejrzewany jest o przekręty przy wydatkach związanych z COVID-19.

Oprócz 44-latka z socjaldemokratycznej partii PSC, głównymi podejrzanym w aferze są stanowy sekretarz zdrowia, biznesmen oraz czterech urzędników. Wobec niektórych wydano nakaz tymczasowego aresztowania.

Wszyscy podejrzewani są o czerpanie korzyści finansowych w trakcie ogłoszonej pandemii koronawirusa. Chodzi przede wszystkim o niejasne finansowanie szpitala covidowego, utworzonego w Manaus – największym mieście stanowym, położonym w samym sercu Puszczy Amazońskiej.

REKLAMA

Śledczy stwierdzili, że wybudowany szpital nie spełnia żadnych norm, naraża pacjentów i personel medyczny, a wydatki na placówkę medyczną znacznie przekroczyły rynkową wartość.

Policja poinformowała, że podczas przeszukania domu biznesmena Niltona Costy Linsa Juniora, który podpisał ze stanem Amazonas kontrakt na zarządzenie szpitalem, w kierunku funkcjonariuszy oddano strzały. Podejrzewa się, że dokonał tego syn biznesmena. Obyło się bez rannych.

Nie udało się namierzyć sekretarza zdrowia stanu Amazonas, Marcelussa Campelo. Obecnie uważa się go za zbiega. Sekretarz wydał potem oświadczenie, w którym informuje, że przebywa w osobistej podróży, ale gdy tylko wróci do Manaus, uda się na posterunek policji w celu złożenia wyjaśnień.

Samemu gubernatorowi Limie zarzuca się natomiast współuczestniczenie w procederze tworzenia „lewych faktur” przy zakupie respiratorów dla pacjentów z COVID-19. Wobec Limy oraz Campelo Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości podjął decyzję o zwolnieniu z tajemnicy bankowej oraz podatkowej.

Biuro prasowe gubernatora Limy zaprzeczyło, jakoby złamano prawo. „Wszystkie wydatki z publicznych pieniędzy dokonane w celu walki z pandemią były zgodne z procedurami prawnymi” – oświadczono.

Źródło: AP/NCzas

REKLAMA