Coraz bliżej długowieczności? Naukowcy o 30 proc. przedłużyli życie myszy dzięki temu białku

Mysz laboratoryjna. Fot. ilustracyjne. Foto: Pixabay
Mysz laboratoryjna. Fot. ilustracyjne. Foto: Pixabay

Badania prowadzone na myszach wykazały, że wysoki poziom białka SIRT6 może wydłużać życie o średnio 30 proc. W przypadku ludzi oznaczałoby to, że osoba 90-letnia mogłaby dożyć 120 lat – informuje pismo „Nature Communications”.

Zespół badaczy z Narodowych Instytutów Zdrowia w USA, Instytutu Badań Biomedycznych w Barcelonie oraz Izraelskiego Instytutu Technologii skoncentrował się na działaniu białka SIRT6, które bierze udział w regulacji wielu procesów biologicznych, takich jak starzenie się, otyłość czy insulinooporność.

Zaobserwowano, że transgeniczne myszy z wysokim poziomem białka SIRT6 żyły o 30 proc. dłużej niż grupa kontrolna. Dotyczyło to w jednakowym stopniu samic, jaki i samców.

Co więcej, myszy te lepiej radziły sobie z wieloma chorobami podeszłego wieku, takimi jak nowotwory czy choroby krwi, a także wykazywały taki sam poziom aktywności co młode osobniki i nie były podatne na tzw. zespół słabości.

Następnie, w wyniku szeregu badań biochemicznych, naukowcom udało się rozpracować mechanizm odmładzającego działania SIRT6. Ustalono, że starsze zwierzęta tracą zdolność do generowania energii, gdy brak jej zewnętrznych źródeł.

W przypadku myszy transgenicznych zdolność ta jednak utrzymywała się dzięki korzystaniu m.in. z procesu rozkładu tłuszczów i kwasu mlekowego. W ten sposób energia dostarczana była do mięśni i do mózgu.

Z wielu badań wynika, że zdrowe starzenie się w dużej mierze zależy od sposobu odżywiania się oraz metabolizmu. Biało SIRT6 sprzyja długowieczności, aktywując analogiczne procesy.

„Jeśli uda nam się ustalić, w jaki sposób aktywować te procesy u ludzi, będziemy mogli opracować metody sprzyjające długiemu zdrowemu życiu” – piszą autorzy.

PAP

7 KOMENTARZE

 1. Się okaże, że to białko spike. I wszyscy co będą chcieli przedłużyć sobie życie pójdą przedwcześnie do piachu. Znaleźli nowy sposób na głupków.

 2. Prośba do redakcji: spróbujcie Państwo przestać pisać ogólnikami w tytułach. Fraza „dzięki temu białku” nie zachęca do otwarcia wiadomości. Zniechęca. Sugeruje ploteczkę, kłamstwo.

 3. Białka tego typu są znane od dość dawna i wiadomo jest, że możemy zwiększyć ich poziom naturalnie, przez dietę (resweratrol), ograniczenie kaloryczności pożywienia, a także systematyczne ćwiczenia fizyczne o umiarkowanej intensywności.

 4. Długowieczność jest dostępna już od dłuższego czasu.
  Odpowiedni preparat i procedura została wdrożona tylko wśród szczurów laboratoryjnych.
  Poszczególne osobniki żyją od kilkunastu lat i są w lepszym zdrowiu niż ich prawnuki.
  Na tym jednorazowym badaniu eksperyment został zatrzymany, preparaty i procedury utajniono i rozmontowano.
  Prób na ludziach nie było i nie są planowane.

Comments are closed.