Unia Europejska kupiła nowy lek na COVID-19. Amerykanie używają go już od jesieni

Szczepionka - zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP
Szczepionka - zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP
REKLAMA

Komisja Europejska zakupiła 55 tys. dawek leku RegN-CoV2. Preparat został dopuszczony do użytku w USA już na jesieni 2020 roku.

RegN-CoV2 zawiera mieszankę dwóch przeciwciał monoklonalnych: casirivimabu i imdewimabu. Stworzyła go amerykańska firma Regeneron we współpracy ze szwajcarskim koncernem Roche.

Lek stosowany jest przy leczeniu chorych z COVID-19 o łagodnym bądź umiarkowanym przebiegu, ale obciążonych ryzykiem, że choroba rozwinie groźną postać. Dlatego jest pomocny dla chorych z przewlekłymi chorobami.

REKLAMA

Nie stosuje się go jednak u pacjentów, którzy rozwinęli już ciężką postać COVID-19. Lek jest podawany dożylnie.

W listopadzie 2020 roku amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków wydała dla RegN-CoV2 tzw. awaryjne zezwolenie na dopuszczenie w leczeniu. Natomiast w kwietniu został warunkowo dopuszczony do użytku w Szwajcarii.

Za dystrybucję leku na świecie odpowiada Roche. Wyjątkiem są USA, gdzie dystrybuuje go Regeneron.

Teraz Komisja Europejska ogłosiła, że zawarła umowę z Roche na dostawę 55 tysięcy dawek RegN-CoV2. Co ciekawe, umowa została zawarta już kwietniu, ale oficjalnie poinformowano o niej dopiero w czwartek.

Wcześniej Unia Europejska kupowała lek remdesivir. Remdesivir był opracowany jako lek na wirus Ebola, ale rok temu zaczął być z powodzeniem stosowany u pacjentów zakażonych koronawirusem.

Remdesivir powstrzymuje namnażanie się koronawirusa. Skuteczny jest jednak tylko wtedy, gdy zostanie podany pacjentowi zanim rozwinie się u niego ciężka postać choroby.

Kraje europejskie (oprócz UE umowa z Roche dot. m.in. Wielkiej Brytanii) będą mogły kupić nowy lek prawdopodobnie dopiero jesienią, kiedy zatwierdzi go Europejska Agencja Leków.

Źródło: Reuters

REKLAMA