
Rząd warszawski wydał kolejne rozporządzenie covidowe. Zakłada ono m.in. wyszczepianie 12-latków oraz „luzowanie” koronarestrykcji. Wśród zapisów znalazł się także ten dotyczący udostępniania danych osób niezaszprycowanych.
Zapis dotyczący udostępniania Narodowemu Funduszowi Zdrowia danych osób niezaszczepionych znalazł się w rozporządzeniu Rady Ministrów z 4 czerwca 2021 roku.
Chodzi o imię, nazwisko, numer PESEL oraz numer telefonu.
Rozporządzenie to zmienia „rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem epidemii”. Do rozporządzenia rządu warszawskiego z 6 maja 2021 roku dodano w § 2 po ust. 7 – ust. 7a.
„Dane osób, które nie poddały się szczepieniu przeciwko COVID-19, obejmujące imię i nazwisko, numer PESEL oraz numer telefonu, mogą być udostępniane z systemy teleinformatycznego, o którym mowa w ust. 4 pkt 1, Narodowemu Funduszowi Zdrowia w celu informowania przez ten podmiot osób, których dotyczą te dane, o możliwości poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19” – czytamy.
Szczepienia 12-latków
Rozporządzenie przewiduje także możliwość szczepienia przeciwko koronawirusowi osób, które ukończyły 12 lat. Uchyla zapis ograniczający organizowanie zgromadzeń, który mówi, że „…zakazuje się organizowania lub udziału w zgromadzeniach w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. – Prawo o zgromadzeniach (…),z wyłączeniem zgromadzeń organizowanych na podstawie zawiadomienia (…), albo decyzji”, w którym mówi ustawa o zgromadzeniach.
„Luzowanie” koronarestrykcji
Z 50 do 150 osób podnosi dopuszczalną liczbę uczestników imprez i spotkań, które odbywają się na otwartym powietrzu albo w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej sali sprzedaży.
Z co najmniej 50 proc. do co najmniej 25 proc. spada obowiązkowa liczba miejsc w środkach komunikacji publicznej, które muszą pozostać wolne. Rozporządzenie uchyla zakaz urządzania gier hazardowych na automatach oraz działania kasyn.
Działanie siłowni, klubów i centrów fitness będzie możliwe pod warunkiem zachowania reguły 1 osoba na 15 m kw. Podobny jest warunek dopuszczalności działania sal zabaw, przy czym do limitu nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.
Rozporządzenie znosi nakaz, mówiący, że działalność polegająca na przygotowywaniu i podawaniu posiłków i napojów gościom siedzącym przy stołach jest dopuszczalna w ogródku gastronomicznym.
Znosi się zakazy prowadzenie działalności przez domy i ośrodki kultury oraz świetlice, zakazy działania pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia, prowadzenia działalności związanej z projekcją filmów lub nagrań wideo w domach i ośrodkach kultury, w kinach, na otwartym powietrzu lub w pozostałych miejscach oraz działalności klubów filmowych.
Źródła: Dziennik Ustaw