Białoruś ogłasza nowe święto narodowe w rocznicę napaści ZSRR na Polskę

Aleksander Łukaszenko podczas Parady Zwycięstwa. Foto: PAP/ITAR-TASS
Aleksander Łukaszenko podczas Parady Zwycięstwa. Foto: PAP/ITAR-TASS
Dekret o wprowadzeniu nowego święta Dnia Jedności Narodowej podpisał Alaksandr Łukaszenka. Będzie on obchodzony 17 września, który jest oficjalnie uważany za dzień „zjednoczenia Białorusi Zachodniej z białoruską SRR, będącą częścią ZSRR”.

17 września 1939 r. wschodnie ziemie II RP zostały zaatakowane przez ZSRR, a następnie włączone do sowieckiej Białorusi. Na Białorusi do dzisiaj oficjalna historiografia określa te wydarzenia jako przyłączenie ziem zachodniej Białorusi do Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej (ZSRR).

Dekret wprowadzający nowe święto, Dzień Jedności Narodowej, podpisał Alaksandr Łukaszenka. Nie będzie on dniem wolnym od pracy.

„Wybór daty podkreśla łączność pokoleń, niewzruszoność i samowystarczalność białoruskiego narodu i państwowości” – poinformowała służba prasowa Alaksandra Łukaszenki.

„Dzień ten stał się aktem historycznej sprawiedliwości dla narodu białoruskiego – rozdzielonego wbrew jego woli w 1921 r. na mocy pokoju ryskiego – i na zawsze utrwalił się w narodowej tradycji historycznej” – podano w komunikacie, cytowanym przez agencję BiełTA.

Według tego oświadczenia „odbudowana w 1939 r. jedność pozwoliła Białorusi wytrwać w latach Wielkiej Wojny Ojczyźnianej (1941-1945), zająć chlubne miejsce w społeczności międzynarodowej i stać się jednym z założycieli ONZ”.

Związek Radziecki zaatakował wschodnie tereny Polski 17 września 1939 r. na mocy ustaleń paktu Ribbentrop-Mołotow z Niemcami, które uderzyły na Polskę od zachodu siedemnaście dni wcześniej.

Historiografia radziecka przekonywała, że 17 września 1939 r. Armia Czerwona rozpoczęła „wyzwalanie terenów wschodniej Białorusi i Ukrainy”.

W czerwcu 1941 r. Niemcy zaatakowały Związek Radziecki. Ta część II wojny światowej (1941-1945), w której walczyły ze sobą te dwa kraje, jest nazywana w Rosji, na Białorusi i większości krajów byłego ZSRR Wielką Wojną Ojczyźnianą.

(PAP)

8 KOMENTARZE

  1. Cóż, stary batiuszka zwariował – to bardziej optymistyczna wersja zdarzeń. Mniej optymistyczna podpowiada, że składa kolejną ofiarę Putinowi przed zjednoczeniem. Już nie rozważam przeniesienia się na Białoruś na emeryturze.

    • Warto pamiętać przy traktacie ryskim, że to żydowska szajka Piłsudskiego, oddała na pastwę żydobolszewików miliony Polaków i Białorusinów ( o chachłach nie wspominając) z Kresów Rzeczpospolitej. A to, że dzisiaj Baćka dokucza żydopisowi jest konsekwencją działań geremkowskiego MSZ. Bacia nie tak dawno wyjaśnił, że rozumie przepaść dzielącą Naród Polski, a obcoplemienny rząd warszawski.

  2. Bardzo dobre Jedności Narodowej, tylko szkoda, że nie ma dnia wolnego od pracy. Za to 7 listopada w rocznicę wybuchu Rewolucji Październikowej jest wolne. Ot piękny kraj z piękną historią. Tylko tych miłych ludzi żal.

  3. USA, Niemcy , Francja , Anglia , i szereg gowni..nych panstw takich jak Czechy , Ukraina , Litwa, Holandia , Dania , Norwegia ,Hiszpania, Wlochy , Austria upokorzyly nas wielokrotnie i w o wiele wiekszym stopniu, i nadal to robia.

Comments are closed.