Sąd federalny uznał ograniczenia dotyczące posiadania broni w Kalifornii za niekonstytucyjne

AR-15 Fot. Wikipedia
Prenumerata NCZ! z prezentem

W „socjalistycznym” stanie Kalifornia wprowadzono zakaz posiadania broni szturmowej. Sąd federalny uznał jednak takie pomysły za niezgodne z amerykańską konstytucją. To duża porażka lewicowych zwolenników kontroli broni.

W tym kontekście warto przypomnieć, że takie właśnie pomysły ograniczenia dostępu do posiadania broni, kołaczą sięw głowach Demokratów, którzy chcieliby je wprowadzić na poziomie federalnym w całych Stanach Zjednoczonych. W Kalifornii taki zakaz obowiązywał od 30 lat i został zaskarżony.

Sędzia okręgowy Roger Benitez z San Diego uzasadnił swoje orzeczenie w dokumencie liczącym 94 strony. Uznał, że zakaz posiadania „broni szturmowej” wprowadzony przez władze stanowe, stanowi przekroczenie i naruszenie drugiej poprawki do Konstytucji.

Zakazana dotąd w Kalifornii „broń szturmowa” to nie wojskowe bazooki, haubice, czy karabiny maszynowe. Sędzia Benitez przypomniał, że broń palna uznawana za „broń szturmową”, to zwyczajne, popularne i nowoczesne karabiny (chodzi tu głównie o popularny cywilny model AR-15). Porównał je nawet do szwajcarskich scyzoryków które używane są w armii, ale też mają szerokie zastosowanie cywilne.

Dlatego państwo nie może „wymuszać na obywatelach USA wyboru broni”. Orzeczenie to uderza w 30-letni zakaz, który sędzia nazwał „nieudanym eksperymentem”. „Kalifornia może z pewnością przyjąć politykę, zgodnie z którą nowoczesny karabin jest niebezpieczny w rękach przestępcy”, ale odebranie prawa do posiadania nowoczesnych karabinów wszystkim obywatelom to już naruszenie Drugiej Poprawki, która stanowi tarczę ochronną przed narzuceniem takich rozwiązań.

Nominowany jeszcze przez Busha sędzie Benitez uznał zakaz wprowadzony w Kalifornii za niezgodny z konstytucją, ale dał 30-dniowy termin na wejście orzeczenia w życie. Pozwala to, by kalifornijski prokurator generalny Robi Bonta (Demokrata) wniósł odwołanie.

Prokurator Generalny może odwołać się i domagać się zawieszenia wyroku w Sądzie Apelacyjnym. Prokurator Bonta i demokratyczny gubernator Kalifornii Gavin Newsom uznali decyzję sądu za błędną i potwierdzili, że złożą apelację. Szczególnie nie spodobało im się porównanie „karabinów szturmowych ze szwajcarskimi nożami wojskowymi”. Newsom mówił, że ta „decyzja stanowi bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego i życia niewinnych Kalifornijczyków”.

Orzeczenie Beniteza to porażka Demokratów, którzy w ostatnich latach wielokrotnie chcieli rozszerzyć politykę kontroli broni. W Kongresie takie pomysły zablokowali Republikanie. Teraz zapowiadana rozprawa apelacyjna w sprawie przepisów Kalifornii może mieć wpływ na to, czy Demokraci i administracja Joe Bidena spełnią wyborcze obietnice prezydenta o wprowadzeniu federalnego zakazu posiadania broni szturmowej.

Obrońcy prawa do posiadania broni są jednak gotowi walczyć nawet w Sądzie Najwyższym, w którym przewagę mają obecnie sędziowie konserwatywni. „To historyczne zwycięstwo w walce o wolność jednostki” – podsumowała orzeczenie Koalicja na rzecz prawa do posiadania broni palnej (FPC) z Sacramento, która była jednym z podmiotów wnoszących skargę na stan Kalifornia do sądu.

Źródło: FPC/ The Hill

10 KOMENTARZE

 1. Drobna przerwa w upadku Ameryki, nawet w takim komunistyczno socjalistycznym kraju jak Polska mogę bez problemu mieć AR-15, oczywiście bez ognia ciągłego, ale zawsze.

  • Można, ale trzeba kombinować z pozwoleniami, biegać na kursy, przechodzić testy, dostarczać papierki, cyklicznie skakać na lewej nóżce czy co tam. Sęk w tym, że w normalnym, wolnym społeczeństwie wystarczy być dorosłym, niekaranym, zdrowym psychicznie obywatelem. U na niestety nadal okupacja to i „wadza” boi się dać dostęp do narzędzi samoobrony.

   • Taka była Ameryka kiedyś, teraz już taka nie jest, z wyjątkiem jeszcze kilku stanów(Texas, Arizona, Montana), do których już od lat napływa ten chłam z Nowych Jorków, czy Kalifornii i za pare lat może być to samo, dodatkowo mają teraz atak na swoje południowe granice.
    A co do tych uwarunkowań, to trochę Cię poniosło, wystarczy być niekaranym, zdać egzamin i tyle.

    • Pozwolenia są różne. Z praktycznych to tylko sportowe i do ochrony osobistej. W przypadku 2 trzeba uprawdopodobnić zagrożenie (mieć chody) i nie jest to takie łatwe. W przypadku 1 – trzeba być członkiem klubu sportowego, nauczyć się przepisów, zdać egazamin (w tym praktyczny), płacić składki członkowskie i inne koszta (w tym egzaminu). Wcale mnie nie poniosło, a potrwać to może może nawet kilka miesięcy (jak ktoś jest „lewy” i mu nie idzie to dłużej). Porównaj to z tym, co w Teksasie…

     • Tak masz rację, ale inne uprawnienia to tak w dzień robisz? Wszystko musi trwać, a że są koszta, a gdzie ich niema? Niestety jest to kosztowne hobby, sam taki AR na porządnych gratach to wydatek rzędu 10 tysi, a Texasu nie musisz mi przywoływać, to są razem jeszcze z kilkoma stanami, np Arizoną i Montaną jedyne wyspy normalności u Jankesów.

     • na ten przykład Texas dopuścił niedawno skryte noszenie(concealed carry) broni bez zezwolenia, tak samo teraz w kontekście plandemii gubernator stanu zabronił tych śmiesznych paszportów jak i zabraniać czegoś ludziom niezaszczepionym. Żeby nie te chordy na południowej granicy byłoby to dla mnie jedyne miejsce na świecie do życia. Także pewnie zgodzilibyśmy się w większości, a to są małe niuanse

     • A z tych praktycznych pozwoleń to jeszcze sportowe do celów kolekcjonerskich, bo możesz mieć nawet i sto jednostek a urzędnik z WPA nie zapyta się po co Panu tyle.

 2. “ŻADEN WOLNY CZŁOWIEK NIGDY NIE BĘDZIE POZBAWIONY PRAWA UŻYCIA BRONI”

  “No free man shall ever
  be debarred the use of arms” (Thomas Jefferson)

  PISTOLETY Z DRUKARKI 3D

  3D PRINTED GUNS

 3. Tajnie drukowana broń w Europie na Drukarka ch 3D
  W tym wideodokumencie wywiad z człowiekiem, który poza bronią wytwarza samodzielnie amunicję

  „Plastic Defence: Secret 3D Printed Guns in Europe” – (Video 24-11-2020)

 4. Wideo z testowaniem broni z drukarki 3D – Gdzieś
  w sekretnym miejscu w Europie

  „FGC9 MkII Exclusive First Look – 3D Printed 9MM DIY Homemade Firearm Tested in Secret In Europe” – (Video 25-10-2020)

Comments are closed.