Wybory w Niemczech. Prawicowa AfD na drugim miejscu. Tendencja spadkowa skrajnej lewicy

Tino Chrupalla, współprzewdoniczący AfD fot. PAP/EPA OMER MESSINGER
Tino Chrupalla, współprzewdoniczący AfD fot. PAP/EPA OMER MESSINGER
Partia kanclerz Niemiec Angeli Merkel, chadecka CDU, wygrywa w regionalnych wyborach w Niemczech – do parlamentu kraju związkowego Saksonia-Anhalt. Prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) zajmuje drugie miejsce.

Według prognozy Infratest, na którą powołuje się telewizja ARD, CDU uzyskała poparcie rzędu 36 proc. i tym samym znacznie poprawiła wynik w porównaniu z 2016 rokiem, gdy miała 29,8 proc.

AfD stała się drugą siłą polityczną w Saksonii-Anhalt po wyborach przed pięcioma laty, a po niedzielnych wyborach może utrzymać tę pozycję. Według prognozy dostała 22,5 proc. głosów.

W tych wyborach utrzymała się tendencja spadkowa Lewicy. Według prognozy partia otrzymała nieco ponad 10 proc. głosów. Dla porównania w 2011 roku Lewica miała 23,7 proc., a w 2016 roku – 16,3 proc.

Prognoza przewiduje, że SPD otrzymała 8,4 proc., czyli słabiej niż pięć lat temu, kiedy socjaldemokraci mieli 10,6 proc.

Zieloni w niedzielnych wyborach uzyskali 6,5 proc. głosów. W porównaniu z wysokim poparciem w ogólnokrajowych sondażach to niewiele..

Do zwycięzców wyborów można zaliczyć liberalną partię FDP. Po 10 latach w opozycji pozaparlamentarnej ugrupowanie to ponownie wchodzi do landtagu w Magdeburgu. Z wynikiem 6,5 proc. FDP przekroczyła tym razem próg 5 proc., co nie udało się pięć lat temu.

Jeśli prognozy Infratestu się sprawdzą, premier Saksonii-Anhalt Reiner Haseloff będzie miał kilka opcji koalicyjnych. Polityk CDU mógłby nadal rządzić z SPD i Zielonymi, ale matematycznie możliwy byłby też sojusz z SPD i FDP lub z Zielonymi i FDP. CDU wykluczyła sojusz z AfD czy z Lewicą.

Wybory w Saksonii-Anhalt były ostatnim ważnym głosowaniem przed wyborami federalnymi do Bundestagu, które odbędą się 26 września.

Źródło: PAP/NCzas