Cios w kadrę tuż przed EURO. Ważny piłkarz nie jedzie na turniej! Kto za niego?

Trening reprezentacji Polski pod okiem Paulo Sousy.
Trening reprezentacji Polski pod okiem Paulo Sousy. (Fot. PAP)
Prenumerata Najwyższego Czasu!
Arkadiusz Milik nie zagra na EURO 2020. PZPN poinformował, że napastnika z turnieju wykluczyła kontuzja. Czy Paulo Sousa powoła do kadry nowego zawodnika?

Kontuzja Milika

Milik w ostatnim czasie leczył kontuzję kolana, której doznał w połowie maja w ostatniej kolejce rozgrywek ligi francuskiej. Do Opalenicy na zgrupowanie reprezentacji przyjechał, ale głównie trenował indywidualnie, a w międzyczasie opuścił nawet zespół na jeden dzień i udał się na dodatkową konsultację medyczną do Barcelony.

I choć ze sztabu kadry co i rusz płynęły pozytywne informacje, Milik był nawet anonsowany do gry na ostatnie 15-20 minut towarzyskiego meczu z Islandią, ostatniego sprawdzianu dla biało-czerwonych przed EURO (8 czerwca), to ostatecznie uraz przekreślił piłkarskie marzenia napastnika.

„Sztab medyczny reprezentacji Polski od początku przyjazdu Milika do Opalenicy wiedział, że uraz rozpoznany u zawodnika bezpośrednio po przyjeździe na zgrupowanie sam w sobie nie jest poważny, ale bolesny i może nie zostać wyleczony przed początkiem turnieju. Przez dwa tygodnie Milik przechodził liczne zabiegi według ściśle ustalonego planu, mające pozwolić powrócić do pełnego obciążenia treningowego” – napisano w komunikacie związku.

Testem – jak wspomniano – był poniedziałkowy trening, który dał też odpowiedź na pytanie, czy uraz pozwoli 27-letniemu napastnikowi na grę w turnieju.

„Objawy, które odczuwał podczas zajęć oraz dodatkowe badania przeprowadzone po nich potwierdziły, że uraz nadal nie pozwala piłkarzowi w pełni trenować ani rozgrywać meczów” – dodano.

Ostateczna decyzja została podjęta w poniedziałek późnym wieczorem po konsultacji z portugalskim selekcjonerem Paulo Sousą, lekarzem kadry Jackiem Jaroszewskim oraz samym piłkarzem.

„Sam zawodnik, mimo podjętej rehabilitacji, nie czuł się w 100 procentach gotowy, aby móc z pełnym zaangażowaniem rywalizować w turnieju UEFA EURO 2020” – przekazał PZPN.

Kogo powoła Paulo Sousa w miejsce Milika?

W poniedziałek późnym wieczorem Milik opuścił zgrupowanie w Opalenicy. Wróci do klubu Olympique Marsylia, który będzie podejmował dalsze kroki, mające na celu wyleczenie urazu.

Kogo powoła Paulo Sousa w miejsce Milika? Nikogo. Choć wcześniej portugalski trener ogłosił listę czterech rezerwowych zawodników na wypadek kontuzji, to teraz zdecydował, że z nikogo nie skorzysta. Argumentów za taką decyzją nie podano. Kadra Polski na EURO będzie liczyć 25 zawodników.

Milik od lat był podstawowym zawodnikiem reprezentacji. W drużynie narodowej zadebiutował w październiku 2012 roku w spotkaniu z RPA (1:0) w Warszawie. Dotychczas rozegrał 59 meczów i zdobył 15 goli. Uczestniczył w Euro 2016, zdobywając gola w inauguracyjnym pojedynku z Irlandią Północną (1:0), oraz mundialu 2018.

Wcześniej z udziału w tegorocznych ME kontuzje wykluczyły innych polskich piłkarzy, m.in. Krzysztofa Piątka, Jacka Góralskiego czy Arkadiusza Recę. Z zawodników przebywających na zgrupowaniu z kontuzjami zmagają się także Maciej Rybus oraz Dawid Kownacki, ale są to drobne urazy i w tym momencie ich udział w EURO nie jest zagrożony.

Zaległy, przełożony z powodu ogłoszonej epidemii koronawirusa z 2020 roku turniej mistrzostw Europy w piłce nożnej rusza w piątek, 11 czerwca. Polacy pierwszy mecz rozegrają ze Słowacją w poniedziałek 14 czerwca. Następnie w fazie grupowej zmierzą się z Hiszpanią (19.06) oraz Szwecją (23.06).

2 KOMENTARZE

  1. Wazny pilkarz Milik? W polskiej kadrze jest tylko jeden wazny pilkarz, cala reszta spokojnie moze byc dowolnie wymieniana, nic to nie zmieni na gorsze, a wrecz przeciwnie- okazuje sie, ze debiutanci potrafia strzelac bramki, z czym starzy reprezentanci sobie absolutnie nie radza.

Comments are closed.