Naukowcy znaleźli nowe zastosowanie dla podskórnych implantów. Sprawdź, do czego ma służyć TEN chip

implant mikroczip/fot. YouTube
Obrazek ilustracyjny/mikroczip/fot. YouTube
Wszczepienie pod skórę małego chipa może pomóc przewidywać i zapobiegać nawracającym udarom mózgu – informuje „Journal of the American Medical Association”.

Mały chip wszczepiony pod skórę monitoruje tętno i rytm serca, pomagając wykryć migotanie przedsionków u pacjentów, którzy wcześniej przeszli udar kryptogenny (o nieznanej etiologii).

Do głównych czynników zwiększających ryzyko udaru należy migotanie przedsionków. Naukowcy z Massachusetts General Hospital i Northwestern University testowali skuteczność podskórnego chipa u pacjentów, którzy przeszli udar spowodowany zwężeniem dużych tętnic, jak tętnica szyjna wspólna, oraz blokadą małych tętnic głęboko w mózgu, u których nie oczekuje się migotania przedsionków.

W badaniach wzięło udział 492 pacjentów, z których połowa w ciągu 10 dni po pierwszym udarze miała wszczepiony chip, a połowa otrzymywała standardową opiekę oraz regularnie miała wykonywane EKG. W ciągu 12 miesięcy naukowcy ustalili, że wszczepiony chip pozwolił wykryć migotanie przedsionków u 12,1 proc. osób, podczas gdy w przypadku standardowych badań kontrolnych było to jedynie 1,8 proc.

– Wykryte epizody trwały co najmniej godzinę, co wskazuje na potrzebę przyjmowania przez tych pacjentów leków rozrzedzających krew w celu przeciwdziałania przyszłym udarom. Zaobserwowaliśmy, że u części pacjentów z udarami, których nie wiąże się standardowo z migotaniem przedsionków, w rzeczywistości migotanie występuje, jednak można wykryć je tylko za pomocą wszczepionego urządzenia monitorującego – mówi dr Richard A. Bernstein, współautor analizy.

„Każdego roku w Stanach Zjednoczonych dochodzi do około 800 tys. udarów mózgu, a blisko 25 proc. z nich dotyka osób, które przeszły udar już wcześniej. Dlatego wczesna identyfikacja szczególnie narażonych osób jest bardzo ważna” – podkreślają badacze. Więcej – na stronie publikacji (DOI: 10.1001/jama.2021.6470)

Źródło: PAP

4 KOMENTARZE

  1. Dobroć rządzących decydentów w stosunku do Ludzkości jest wręcz zatrważająca i porażająca. Przecież wiadomo, że wszystko co dla Nas robią ma zawsze drugie dno. Dokładnie tak, jak „szczepionka” na covida. Innymi słowy „Znamię Bestii” w każdym wydaniu.

  2. badanie dobowe Holtera juz nie wystarcza ? tak trudno zdiagnozować osoby zagrożone udarem ? a wszczepiajcie sobie co tam chcecie

Comments are closed.