Rektor Uniwersytetu Kartezjusza oskarżony o „znieważenie zwłok”

prosektorium
Stoły sekcyjne fot. Wikipedia
Były już rektor uczelni Paris-Descartes ostał oskarżony o zbezczeszczenie zwłok. Akt oskarżenia jest pokłosiem śledztwa w sprawie makabrycznych historii, które działy się w prosektorium wydziału medycyny.

Przechowywano tu zwłoki dawców ciał, które miały służyć eksperymentom naukowym i nauce studentów. W rzeczywistości po pomieszczeniach grasowały utuczone na zwłokach szczury, części ciał sprzedawano w plastikowych torbach, pracownicy na własną rękę preparowali ciała i sprzedawali kości i czaszki, część ciał zgniło.

Paryż-Descartes udostępniał też ciała do testów zderzeniowych i eksperymentów wojskowych, ale to już najmniejsza część tej makabry.

Były rektor Uniwersytetu Paris-Descartes Frédéric Dardel usłyszał 7 czerwca zarzuty „naruszenia integralności zwłok”. Paryż-Descartes: uniwersytet udostępnił ciała do testów zderzeniowych i eksperymentów wojskowych

Frédéric Dardel był przesłuchiwany kilka razy; Ostatnio 6 maja przez prokuratora Adriena Lallementa, który prowadzi dochodzenie otwarte w lipcu 2020 r. Dardel był rektorem od 2012 r. i odpowiadał za prosektorium, które było też centrum przechowywania dawców zwłok.

Jego adwokat Marie-Alix Canu-Bernard wskazuje, że jej klient wielokrotnie prosiło dodatkowe środki na utrzymanie zdekapitalizowanego budynku prosektorium. Sprawa wyszła na jaw w listopadzie 2019 roku. Sytuację ujawnił tygodnik „L’Express”. Te rewelacje skłoniły ministra ds. nauki Frédérique Vidala do zamknięcia „świątyni francuskiej anatomii”, założonej w 1953 roku.

Po zamknięciu centrum Frédéric Dardel został we wrześniu 2019 r. „specjalnym doradcą” gabinetu ministra nauki, a od września 2020 r. dyrektorem jednostki badawczej w CNRS. W czerwcu 2020 r. specjalna komisja administracyjna uznała, że na uczelni Paris-Descartes doszło do „poważnego naruszenia zasad etyki”.

Obecnie miejsce zawiaduje Uniwersytet Paryski, nowy podmiot powstały w wyniku fuzji w styczniu 2020 r. dwóch uczelni – Paris-Descartes i Paris-Diderot. Przed oskarżeniem rektora, zarzuty postawiono także dwóm pracownikom, preparatorom zwłok.

Na temat profanacji zwłok pisaliśmy rok temu:

Kontrola prosektorium uniwersyteckiego, w którym szczury zjadały ludzkie zwłoki

Źródło: Le Figaro/ AFP/ Le Point

1 KOMENTARZ

Comments are closed.