Sudan chce rewizji umowy z Rosją. Nowe władze nawiązały stosunki z Izraelem i USA

Sudan
Sekretarz Stanu USA Pompeo i szef wojskowych władz Abdel Fattah al-Burhan Fot. Wikipedia

Chartum chce rewizji umowy o utworzeniu rosyjskiej bazy morskiej w Port Sudan na południowym wschodzie kraju nad Morzem Czerwonym. W czasach, gdy prezydentem Sudanu był Umar al-Baszir, Chartum nawiązał z Rosją bardzo dobre stosunki, które obejmowały współpracę wojskową.

Zaowocowała zakupami rosyjskiego sprzętu wojskowego, czy przysłaniem do Afryki najemników z prywatnej grupy Wagnera, aby wspomóc reżim Bechira. Jedno z porozumień przewidywało też utworzenie przyczółka dla rosyjskiej marynarki wojennej w Port Sudan.

Tekst tej umowy został upubliczniony przez rosyjski rząd w listopadzie 2020 roku. Miało chodzić o budowę „centrum logistycznego” na terenach oddanych nieodpłatnie przez Chartum w zamian za „darmową pomoc” marynarce wojennej Sudanu w zakresie ratownictwa i przeciwdziałania sabotażom.

Baza miała mieć możliwość jednoczesnej obsługi czterech rosyjskich okrętów, w tym także tych o napędzie atomowym. Umowa ta daje rosyjskiej marynarce także możliwość sprowadzenia niezbędnej dla funkcjonowania bazy ilości „broni, amunicji i sprzętu”.

To bardzo ważny strategicznie obszar Rogu Afryki (cieśnina Bab el-Mandeb), a Rosja od dawna szukała przyczółka nad Morzem Czerwonym. Spotkała się wcześniej z odmową Dżibuti, a jej próba zadomowienia się w Somalii została przerwana.

Teraz pod znakiem zapytania staje i rosyjska obecność morska w Sudanie. Sytuacja uległa zmianie po utracie władzy przez prezydenta Baszira. 11 kwietnia 2019 doszło do wojskowego zamachu stanu. Nowe władze nawiązały stosunki dyplomatyczne z Izraelem i współpracują z USA. Stany Zjednoczone usunęły np. Sudan z listy krajów wspierających terroryzm i udzieliły pomocy na spłatę części zadłużenia wobec Banku Światowego.

Amerykańska ofensywa dyplomatyczna nie pozostała bez konsekwencji dla stosunków między Sudanem a Rosją. Jeszcze w kwietniu 2021 roku sudańska prasa doniosła, że ​​Chartum postanowił zawiesić umowę. Moskwa wówczas zaprzeczyła. Na początku czerwca generał Mohamed Othman al-Hussein, szef sztabu armii sudańskiej, też nie potwierdził tego faktu, ale oznajmił, że Chartum chce zrewidować niektóre klauzule porozumienia zawartego z Rosją.

Dodał, że te klauzule są „nieco krzywdzące” dla Sudanu. Według gen. al-Husseina, ponieważ porozumienie nie zostało jeszcze ratyfikowane przez parlament, władze sudańskie prawo „dyskutowania” na ten temat. Zwrócił także uwagę, że Sudan jest w trakcie „odbudowy” swoich „więzi wojskowych ze Stanami Zjednoczonymi”…

Źródło: Zone Militaire

2 KOMENTARZE

  1. Sudan podpisał na siebie wyrok śmierci. wpuścili raka ludzkości a ten zrobi to co z usa wyssie zdrową komórkę społeczeństwa i ograbi

Comments are closed.