Globalna operacja policji, Europol, FBI, służby Australii. Setki ludzi w areszcie dzięki policyjnej prowokacji

Siedziba Europolu w Hadze Fot. Wikipedia

Setki ludzi zostało aresztowanych na całym świecie w wyniku międzynarodowego dochodzenia w sprawie przestępczości zorganizowanej. Policja dostała się do aplikacji o nazwie „AN0M”, na której wymieniano zaszyfrowane wiadomości i podrzuciła ją przestępcom jako „bezpieczny środek łączności”.

Efektem tej operacji było aresztowanie w Australii ponad 200 osób i dziesiątek innych w Europie, Stanach Zjednoczonych i Nowej Zelandii. W operacji konia trojańskiego brały udział służby 16 krajów. Dotarły do informacji o działalności członków mafii, azjatyckich syndykatów przestępczych, a nawet gangów motocyklowych.

Uzyskane informacje mają dotyczyć handlu narkotykami, prania brudnych pieniędzy, a nawet planów zabójstw. W samej Australii zatrzymano 224 osoby, co według premiera Australii Scotta Morrisona, „zadało silny cios zorganizowanej przestępczości”.

Rozszyfrowanie informacji przekazywanych telefonicznie polegało na prowokacji. Specjalne telefony z aplikacją „AN0M” miały omijać tradycyjne zabezpieczenia i możliwość namierzenia użytkownika. Można je było kupić tylko na czarnym rynku i wiązało się to z przesłaniem specjalnego kodu przez wcześniejszego użytkownika.

Australijskie media donoszą, że policja przeniknęła do dystrybucji tych urządzeń. Urządzenia krążyły wśród przestępców i cieszyły się renomą bezpiecznych. Krąg ich użytkowników się rozszerzał, ale w rzeczywistości urządzenia te kontrolowała… australijska policja federalna.

Trafiły do kieszeni setek podejrzanych przestępców – mówił australijski szef policji Reece Kershaw – którzy w końcu sami zakuli się w kajdanki ufając AN0M i komunikując się przez urządzenia, które cały czas podsłuchiwaliśmy. Operacja trwała od 2018 roku.

Za udaną operacją stoi infiltracja przez FBI podobnych systemów zaszyfrowanej komunikacji „Phantom Secure” i „Sky Global”. „Zamknięcie tych dwóch szyfrowanych platform komunikacyjnych stworzyło próżnię na rynku” – wyjaśniała z kolei policja Nowej Zelandii. Aby wypełnić tę pustkę, „FBI prowadziło własny system zaszyfrowanych urządzeń, nazwany AN0M” i wprowadziła go do użytku, dzięki Australijczykom.

Jednocześnie wypuszczono plotki o nieskuteczności innego systemu popularnego wśród przestępców o nazwie „Ciphr”. Nie jest jednak jasne, czy AN0M jest w całości dziełem policji, czy też było już istniejącym systemem, który został zinfiltrowany.

Poza zatrzymaniami podejrzanych, w Australii zlikwidowano dzięki prowokacji sześć laboratoriów produkujących narkotyki, przechwycono 104 sztuki broni i zarekwirowano 45 milionów dolarów australijskich (29 milionów euro) w gotówce.

Setki ludzi zostało aresztowanych także poza Australią. Policja nowozelandzka ogłosiła o zatrzymaniu 35 osób, w szczególności za handel narkotykami i pranie brudnych pieniędzy. O efektach prowokacji w Europie ma poinformować na konferencji w Hadze Europol.

Źródło: AP/ AFP

Prenumerata NCZ! z prezentem

8 KOMENTARZE

  1. Na wszelki wypadek Polaków nawet nie informowano.Ryzyko było zbyt wielkie,że powtórzy się casus Sz.Antka i ,jego’ ludzi.

  2. A to wszystko dobrze czy zle?
    Tak sie pytam, bo od pana Michalkiewicza dowiedzialem sie, ze stosowanie prowokacji policyjnej jest niemoralne i powinno byc zakazane.

    • tak mają tzw. wolnościowcy, nie biorąc pod uwagę, że normalnie myślący człowiek nie kusi się na podejrzane okazje

  3. prowadzonej przez tysiące gliniarzy na całym świecie po prostu PORAAAŻAAA… Narko-kartele w Kolumbii, Meksyku i całej zresztą Płd. Ameryce, w Azji Płd. Wschodniej trzęsą się ze strachu. …a nie, zaraz.. trzęsą się ze śmiechu… No ale jednak się trzęsą…

    Kto za to płaci? Pan, Pani… albo kupując prochy albo ‚zwalczając’.

  4. To jest oczywiście nielegalna prowokacja, bo legalne jest popełnianie przestępstw i bezkarność wywalczona przez papugi – adwokatów – którzy nie dość tego, że są opłacani przez bandytów, to jeszcze wystawiają rachunki dla państw prawa na grube miliony. Dupokracja okazuje się po raz kolejny ściemą na frajerów – zawsze i wszędzie wygrywają silni i bezczelni.

Comments are closed.