La Defense Fot. Wikipedia
REKLAMA

Ubezpieczyciel poinformował 10 czerwca o odszkodowaniach dla restauratorów we Francji. Grupa wyda 300 milionów euro dla 15 000 restauracji, które miały z nią zawarte kontrakty na pokrycie części ich strat z powodu Covid-19.

To rozwiązanie nie jest rekompensatą, ale rodzajem transakcji – powiedział w Europe 1 Thomas Buberl, dyrektor generalny grupy AXA. Oferujemy odszkodowanie nawet tym restauracjom, które nie składały wniosków o odszkodowanie, a nawet tym, którzy przegrali w tej sprawie procesy w sądach.

To jednak „łaska” dość wątpliwa. Kilkuset restauratorów będących klientami AXA w ostatnich miesiącach pozwało ubezpieczyciela do sądu. Większość procesów wygrywali ubezpieczeni. Przeciw firmie toczy się w sumie 1500 postępowań sądowych. AXA najwyraźniej pójść na rodzaj kompromisu, obawiając się lawiny pozwów.

REKLAMA

Pierwsze wypłaty mają się zacząć jeszcze w czerwcu i potrwać od września. AXA ma we Francji 100 milionów klientów. Wypłaty dla 15 tysięcy poszkodowanych lokali 300 milionów to naprawdę duża suma” – zapewnia dyrekcja. Dodał, że agenci grupy będą teraz pracować w terenie, aby ocenić potrzeby każdego klienta.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem

Po wybuchu kryzysu Covid-19 duża liczba przedsiębiorstw; w tym obiektów hotelarskich i gastronomicznych została zmuszona do zamknięcia się. Liczyli na pokrycie strat operacyjnych przez ubezpieczyciela, ale się rozczarowali. Większość firm tłumaczyła, że ​​nie pokrywa strat związanych z pandemią.

Ta interpretacja umów została zakwestionowana i sprawy zaczęły trafiać do sądów gospodarczych. AXA próbuje uciec przed możliwymi niekorzystnymi wyrokami. Wywoła to zapewne także ruchy innych firm ubezpieczeniowych.

Źródło: Le Figaro/AFP

REKLAMA