Bruksela ma nas za swoją kolonię. Bezczelny list komisarza do polskiego rządu

Zbigniew Ziobro, Mateusz Morawiecki Źródło: PAP
Zbigniew Ziobro, Mateusz Morawiecki Źródło: PAP

Bruksela chce, by premier Morawiecki wycofał wniosek o uznanie decyzji TSUE co do sądownictwa za niekonstytucyjną – donosi „Deutsche Welle”.

Chodzi o list, w którym Komisja Europejska apeluje o wycofanie z Trybunału Konstytucyjnego wniosku premiera Mateusza Morawieckiego z marca br. Komisarz Didier Reynders pisze, że wniosek ten „wydaje się podważać podstawowe zasady prawa UE, w szczególności zasadę, iż prawo Unii jest nadrzędne w stosunku do prawa krajowego, a orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE są wiążące dla wszystkich sądów krajowych i innych organów państwowych państw członkowskich”. Strona polska ma miesiąc na odpowiedź.

– Premier chce kompleksowego rozstrzygnięcia kwestii kolizji norm prawa europejskiego z Konstytucją oraz potwierdzenia dotychczasowego orzecznictwa TK w tym zakresie – mówił wtedy rzecznik rządu Piotr Müller.

– Nie ma żadnej wątpliwości co do nadrzędności polskich norm konstytucyjnych nad innymi normami prawnymi. Potwierdzają to liczne rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego, w różnych składach orzekających, od początku polskiego członkostwa w Unii Europejskiej – informował Müller.

W czwartek popołudniu Mateusz Morawiecki odniósł się do doniesień o zmierzającym do Polski liście. Premier oświadczył, że nie zamierza wycofywać swojego wniosku do Trybunału Konstytucyjnego, w którym chodzi m.in. o pytanie o zgodność z polską konstytucją zasady pierwszeństwa prawa UE.

Morawiecki powiedział, że wniosek został skierowany do TK, „aby dodatkowo, i po raz kolejny, w naszym porządku prawnym potwierdzić wyższość naszej konstytucji, która jest najwyższym aktem prawnym w naszym systemie prawnym – nad prawem europejskim” – powiedział Morawiecki na konferencji prasowej odpowiadając na pytanie o apel KE.

Powołał się na orzeczenia TK dotyczące procesu akcesyjnego do Unii i traktatu lizbońskiego. „Za każdym razem Trybunał stwierdził, że jeżeli następuje kolizja jakichś przepisów prawnych, to muszą one zostać zmienione bądź musiałaby być zmieniona konstytucja, gdyby one nie były zmienione, i taka jest logika członkostwa w Unii Europejskiej” – powiedział.

W czwartek również minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro skomentował doniesienia o liście, który Komisja Europejska skierowała do członków polskiego rządu. – To jest dowód bezczelności, agresji i kolonialnego spojrzenia na Polskę. My na to nie możemy pozwolić – powiedział i dodał, że sprawa ta pokazuje „antydemokratyczny i niepraworządny charakter Unii Europejskiej”.

Źródło: PAP, NCzas.com, rp.pl

10 KOMENTARZE

 1. To PiS sprzedał Polaków i pozwolił na to, by eurokołchoz dyktował Polsce co ma robić. Najpierw, gdy Lech Kaczyński podpisał Traktat Lizboński i przed kilkoma dniami gdy Sejm i Senat przyjęły Umowę o Zasobach Własnych UE (zwaną Krajowym Planem Odbudowy), którą ratyfikował Juda. PiS wycofa ten wniosek.

  • Oczywiście.zgodnie ze znaną sadą 1 nie oddamy ani guzika 2 można cośnegocjować 3.to czyj zad
   mamy pocałować?

 2. Pis nas sprzedał !!! To było od samego początku wiadomo , jak nie pis to po, psl , sld by to zrobiło ! Takie to partie okrągłego stołu ! Kryzys związany z COVID-19 musi zostać przemianowany na „Skandal Covid-19”. Wszystkich odpowiedzialnych należy ukarać. Międzynarodowa sieć 1000 prawników i 10 000 lekarzy pozywa największe przestępstwo wszechczasów. Oszustwo COVID-19 jest największą zbrodnią przeciwko ludzkości, jaka kiedykolwiek została popełniona.

 3. Tylko Niemcy w procesie akcesyjnym zastrzegły sobie wyższość swojej konstytucji nad prawem UE, wiec jak zawsze skończy się stuleniem uszu przez rząd warszawski. Nawiasem pisząc, konstytucja niemiecka określa obszar państwa w granicach z 1937 r.

 4. Jesteśmy kolonią Brukseli. Dowód – obowiązują nas ich przepisy. A jak Mateusz chce 770 mld to niech nie podskakuje. Kasa już przecież rozdysponowana, beneficjenci nie darują.

 5. Wszystko, co ma swój początek – ma i swój koniec! To szaleństwo ogarniające w coraz większym stopniu Cywilizację Zachodu skończy się za kilka lat, chociaż będzie to okupione morzem przelanej krwi. Przepowiadam rychłą wojnę w Europie, upadek Unii Europejskiej, kompletne zniszczenie i wyludnienie w szczególności Niemiec, Belgii i Holandii.

 6. Ciąg dalszy:
  Pozostali przy życiu Niemcy wyniosą się na Półkulę Południową; do Afryki Południowej a także do Argentyny i Boliwii. Stworzą na terenie Republiki Afryki Południowej i Zimbabwe „imperium” zamieszkałe przez rasę białą! Czarni zostaną stamtąd usunięci! Będziemy (nie wszyscy) wkrótce żyli w bardzo „ciekawych” czasach!!! A Polska? Pozostanie – choć zmieni swoją nazwę i stolicę…

 7. Przecież jesteśmy kolonią, choćby należąc do WHO i wykonując ich zalecenia wprowadzane przez popis nie zgodnie z konstytucją rozporzadzeniami.

Comments are closed.