Były działacz partii „Zmiana” zatrzymany za szpiegostwo na rzecz Rosji

Janusz N. Źródło: Facebook
Janusz N. Źródło: Facebook
TVP INFO informuje, że ostatniego dnia maja br. zatrzymano Janusza N., któremu zarzucono szpiegostwo na rzecz Rosji. Mężczyzna był niegdyś związany z partią Zmiana.

„Na razie wiadomo, że zatrzymanie Janusza N. ma bezpośredni związek z ujęciem na początku maja br. 43-letniego Marka K. Prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie, przedstawił mu wówczas zarzut udziału w działalności obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej” – informuje TVP INFO.

K. miał, zdaniem ABW, działać dla wywiadu Federacji Rosyjskiej. Mężczyzna miał przyznać się do zarzucanych mu czynów.

31 maja zatrzymano natomiast Janusza N., który miał współpracować z K. Prokuratura przedstawiła mu zarzut „szpiegostwa na rzecz służb specjalnych Federacji Rosyjskiej przeciwko interesom Rzeczpospolitej Polskiej”.

Mężczyzna został aresztowany. Za zarzucane mu czyny grozi mu maksymalnie 10 lat więzienia.

– W toku śledztwa prokurator ustalił, że podejrzany prowadził aktywność na rzecz Federacji Rosyjskiej, którą nasilił po tym jak wcześniej pod zarzutem szpiegostwa zatrzymano jego współpracownika. Janusz N. na zlecenie osób działających na rzecz rosyjskiego wywiadu, próbował nawiązać kontakt z polskimi oraz zagranicznymi politykami, w tym pracującymi w Parlamencie Europejskim. Podejrzany prowadził swoją działalność na terenie Polski, Unii Europejskiej i innych krajów, która wpisywała się w rosyjskie przedsięwzięcia propagandowo-dezinformacyjne podejmowane w celu osłabienia pozycji Rzeczpospolitej Polskiej w UE i na arenie międzynarodowej – wyjaśnia Prokuratura Krajowa.

Źródło: TVP IFNO

5 KOMENTARZE

  1. Nie szpiegostwo tylko działalność agenturalna, szpiegami są obywatele innych państw.
    Ciekawe dlaczego agentury innych państw (poza Rosją) są „cacy” a rosyjska „fuj”

  2. Czy gdzieś można oficjalnie przeczytać, jakie są „interesy Rzeczypospolitej Polskiej”, aby mieć pewność, że działam zgodnie z nimi?

  3. Jak łukaszenka tupnie to premier z prezydentem na wyścigi bęą wieźć gościa do granicy z odszkodowaniem zasądzonym przez KE i TSUE

Comments are closed.