Inflacja może się utrzymać. Ekonomiści ostrzegają przed kryzysem

Obrazek ilustracyjny/Fot. Pixabay (kolaż)
Obrazek ilustracyjny/Fot. Pixabay (kolaż)

Ekonomiści Deutsche Banku ostrzegają, że inflacja może się utrzymać i doprowadzić do kryzysu w najbliższych latach. Wzrostu cen zaczyna obawiać się coraz więcej ludzi.

United Surveys opublikowało sondaż dot. obaw Polaków. Okazuje się, że aż 36,6 proc. ankietowanych obawia się wzrostu cen.

Taki odpowiedzi nie powinny dziwić. Niedawno Główny Urząd Statystyczny opublikował raport, z którego wynika, że w maju inflacja w Polsce osiągnęła poziom 4,8 proc., co było najwyższym wynikiem od blisko dekady.

Natomiast Eurostat oszacował, że inflacja w Polsce przekroczyła 5 proc.

Również ekonomiści Deutsche Banku nie widzą przyszłości w zbyt różowych barwach. Ich zdaniem inflacja może nie tylko się utrzymać, ale dodatkowo doprowadzić do kryzysu w niedalekiej przyszłości.

Skutki rosnącej inflacji dadzą o sobie znać w 2023 roku. Ekonomiści stwierdzili, że zamiar amerykańskiego banku centralnego, aby nie zmieniać polityki pieniężnej, dopóki inflacja nie pokaże trwałego wzrostu, będzie miał tragiczne skutki – m.in. poważną recesję.

„Efekty tego mogłyby być druzgocące, szczególnie dla tych najbardziej narażonych w społeczeństwach” – podkreśla David Folkerts-Landau, szef ekonomistów Deutsche Banku.

Obecną sytuację ekonomiści Deutsche Banku przyrównują do lat 70-tych, gdy inflacja wynosiła średnio prawie 7 proc., a zdarzało się, że była nawet dwucyfrowa. Ówczesny przewodniczący amerykańskiego banku centralnego Paul Volcker musiał doprowadzić do podwyżek stóp procentowych, które wywołały recesję.

Źródło: CNBC / Money.pl