Kukiz: Nie wykluczam startu z list PiS lub Wiosny

Jarosław Kaczyński, Paweł Kukiz, Robert Biedroń Źródło: PAP, collage
Jarosław Kaczyński, Paweł Kukiz, Robert Biedroń Źródło: PAP, collage

Nie wykluczam startu z żadnych list. Ani PiS, ani Wiosny. Jeśli jeszcze będzie istnieć – powiedział w rozmowie z „Super Expressem” lider Kukiz’15-Demokracja Bezpośrednia Paweł Kukiz.

Pytany o porozumienie z Prawem i Sprawiedliwością, Kukiz podkreślił, że jeśli jego postulaty nie będą spełnione, „to o jakiejkolwiek formie współpracy można zapomnieć”.

– Przede wszystkim przed najbliższymi głosowaniami i mojej akceptacji dla pomysłów PiS, musimy jeszcze zrobić briefing z panem prezesem, na którym przedstawimy formułę tej naszej współpracy. Po drugie jesteśmy umówieni, że jeśli mam poprzeć w głosowaniach jakiś blok ustaw PiS, to na tym samym posiedzeniu najpierw PiS musi przegłosować którąś z naszych najistotniejszych ustaw. Czyli albo sędziów pokoju, albo ustawę antykorupcyjną, albo dzień referendalny w samorządach raz do roku, albo digitalizację zbierania podpisów przy obywatelskiej inicjatywie ustawodawczej – powiedział.

Kukiz w rozmowie z „SE” był pytany, czy poprze kandydaturę Lidii Staroń na Rzecznika Praw Obywatelskich.

– Jeżeli nie będzie wcześniej briefingu, jeżeli prezes nie zobliguje się w imieniu PiS przed Polakami do wprowadzenia naszych postulatów, to w ogóle nie będę brał udziału w tym głosowaniu. Podobnie jak w głosowaniu dotyczącym marszałka Terleckiego. Jeżeli briefing zostanie zorganizowany i prezes przed kamerami obieca obywatelom wprowadzenie postulowanych przeze mnie zmian, to będę głosował. Podobnie jeśli PiS będzie wymagał przegłosowania bloku ustaw dotyczących Polskiego Ładu – najpierw będą musieli przegłosować naszą ustawę – podkreślił.

Kukiz powiedział, że rozmawiał z prezesem Jarosławem Kaczyńskim o zmianie ordynacji wyborczej.

– Kolejne wybory odbędą się w ordynacji partyjnej, natomiast w tej kadencji zostanie powołany zespół do nadania wszystkim obywatelom Rzeczypospolitej indywidualnego biernego prawa wyborczego. Po audycie wszystkich okręgów wyborczych albo będziemy pisać nową ustawę, albo zastosujemy tę autorstwa PiS z 2006 r. z listami partyjnymi w każdym województwie i z 230 posłami wybieranymi bezpośrednio przez obywateli w jednomandatowych okręgach wyborczych – powiedział.

Pytany, czy będzie w kolejnych wyborach startował z list PiS, odpowiedział, że „nad tym trzeba się będzie bardzo głęboko zastanowić”.

– Nie wykluczam startu z żadnych list. Ani PiS, ani Wiosny. Jeśli jeszcze będzie istnieć – powiedział.

Źródło: PAP/SE

15 KOMENTARZE

  1. Widzę, że na tym Portalu nawet na Kukiza nie wolno prawdy powiedzieć. W imię czego jest tu tak chroniony, że strach coś o nim wydrukować ?

  2. Antysystemowiec Kukiz w partii Biedronia koalicjanta PIS-u, aż mi się nie chce czytać i komentować tego komedianta za dwa grosze, któremu się pojowało w łepetynie.

Comments are closed.