Maseczki obowiązkowe wszędzie do połowy września – nawet na świeżym powietrzu. Tak zadecydował parlament Portugalii

Koronawirus, maseczka. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay
Koronawirus, maseczka. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay

Parlament Portugalii zatwierdził w środę obowiązek dalszego noszenia maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej na świeżym powietrzu, odrzucając apele części opozycji wzywającej do złagodzenia tego obostrzenia. Nakaz ma obowiązywać co najmniej do połowy września.

Noszenie maseczek na ulicy oraz w innych miejscach publicznych jest obowiązkowe od października 2020 r.

Zgodnie z przyjętą ustawą, której projekt zgłosiła rządząca krajem Partia Socjalistyczna (PS), w pewnych wyjątkowych sytuacjach obywatele będą zwolnieni z obowiązku zasłaniania nosa i ust. Parlament nie zgodził się jednak na luzowanie restrykcji dla ogółu społeczeństwa.

Według nowych przepisów z obowiązku używania maseczek zwolnione będą osoby posiadające zaświadczenie lekarskie potwierdzające, że korzystanie z nich jest szkodliwe dla ich zdrowia.

Nienoszenie ich będzie też dozwolone podczas spotkań rodzinnych w wąskim gronie pod warunkiem utrzymywania dystansu społecznego wobec innych osób przebywających na świeżym powietrzu.

Za omijanie nakazu ustawa przewiduje mandaty w wysokości 100-500 euro.

PAP

3 KOMENTARZE

  1. Świat oszalał – w Japonii 0,5% zaszczepionych, na Florydzie jak i w kilku rejonach totalny luz – a w Europie test na idiotyzm wszechczasów – maseczki nie działają, wie o tym każdy wirusolog – ale co to zmienia?:) Fenomenalne – jakby jakaś gra, zabawa..

Comments are closed.