Minister Niedzielski zdradził, co dalej z maskami w przestrzeniach zamkniętych

Minister Zdrowia Adam Niedzielski ogłasza kolejne przedłużenie lockdownu. Foto: PAP/Leszek Szymański
Minister Zdrowia Adam Niedzielski ogłasza kolejne przedłużenie lockdownu. Foto: PAP/Leszek Szymański
Rekomenduję, by do końca wakacji nie znosić obowiązku noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych – powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia był pytany w RMF FM o to, jak długo pozostanie obowiązek noszenia maseczek.

– Chciałbym zwrócić uwagę, że w Polsce restrykcje są bardzo liberalne. Może z naszego punktu widzenia wydaje się niedogodne, że musimy nosić maseczki poruszając się w publicznych przestrzeniach zamkniętych, ale proszę mi wierzyć, w Europie (…) np. w Portugali czy Hiszpanii jest też duży rygor również na zewnątrz – powiedział minister.

Niedzielski dopytywany, kiedy zgodnie z regulacjami będzie można iść do kina czy kościoła bez maseczki odparł, że rekomenduje, by nie znosić obowiązku maseczek w określonych sytuacjach do końca wakacji. – Uważam, że ten standard powinien obowiązywać – dodał.

Według rządowych konferencji, zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych jest teraz obowiązkowe w całym kraju. Nos i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Chusty, przyłbice i szaliki nie są dozwolone.

Maseczki należy nosić m.in. w autobusie, tramwaju i pociągu; w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie; w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta lub interesanta; w kinie i teatrze; u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu; w kościele i w urzędach.

Ust i nosa nie trzeba zasłaniać na świeżym powietrzu, w lesie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży oraz w czasie podróży prywatnym samochodem czy motocyklem.

Z obowiązku zakrywania ust i nosa są zwolnione jedynie osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający m.in. całościowe zaburzenia rozwoju lub niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim.

Źródło: PAP

8 KOMENTARZE

  1. Innymi słowy, gnębimy was ale liberalnie, dusimy was, ale robimy to w pluszowych rękawiczkach, cieszta się ludziska, bo inni psychopaci duszą ludzi bardziej. Ahhh, dziękujemy ci miszczu niedziela co się w piekle poniewiera, duszenie w miękkich rękawiczkach jest takie przyjemne.

  2. Oczywiście, po wakacjach święta szmata będzie nadal obowiązywać, przecież rząd już zapowiedział „IV falę”. Założę się, że także na zewnątrz.

  3. A jak to się ma że byle krawężnik lub ciec będzie zaglądał w moja dokumentację medyczna? Co na to owa słynna konstytucyjna?

  4. Na jakiej podstawie naukowej Niedzielski twierdzi ,że brudna ,mokra szmata zapobiega infekcji wirusowej ,skoro badania naukowe wyraźnie mówią,że noszenie masek nie ma wpływu na rozprzestrzenianie wirusa.Dlaczego cały świat zgłupiał.Mozna sobie samemu odpowiedzieć,a mianowicie o prześladowanie i ogromnych pieniędzy.ludzie przestańcie nosić te szmaty.Raz n brodzie,za chwilę na ustach i nosie,albo wyciągacie zaplute szmaty z kieszeni i brudnymi rękami nakladacie je sobie.

Comments are closed.