PiS chce zmienić godło Polski. Nowe opracowanie hymnu do końca 2021 roku

Polska flaga/fot. ilustracyjne/fot. Pixabay
Polska flaga/fot. ilustracyjne/fot. Pixabay

Rządzące Prawo i Sprawiedliwość szykuje się do zmiany polskiego godła, flagi oraz hymnu. Lifting ma być gotowy w IV kwartale 2021 roku.

Dziennik „Rzeczpospolita” ujawnił, że do końca 2021 roku zostanie przygotowana nowa ustawa o symbolach narodowych. Nad nową ustawą pracuje Ministerstwo Kultury.

To kontynuacja planów PiS z 2017 roku. Polskie godło, flaga oraz hymn zostaną poddane retuszowi. Nad nową ustawą pracuje Ministerstwo Kultury.

Co się nie podoba PiS w polskim godle? Według ekspertów, specjalizujących się w symbolice państwowej, nie spełnia wymogów heraldyki.

„Efekt jest taki, że wiele urzędów używa własnych wersji herbu. Tak być nie powinno” – przekonuje Filip Tofil ze Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej.

Z herbu najprawdopodobniej znikną półcienie. Pojawią się za to prześwity i wyraźne kontury dostosowane do wymogów współczesnej grafiki.

Najbardziej widoczne zmiany dotkną samego orła. Orzeł po zmianie ma mieć ozłocone całe nogi.

Z kolei flaga Polski zyska nowy odcień czerwieni. Obecnie liczbowe współrzędne bieli i czerwieni w przestrzeni barw (system CIELUV), które są elementem załącznika do ustawy, powstały jeszcze w PRL-u i są nieużywane przez współczesnych grafików.

Po zmianie czerwień ma stać się oficjalnie karmazynem. Jednak wielu specjalistów opowiada się za cynobrem.

Co ciekawe, przywrócona ma zostać Chorągiew Rzeczypospolitej, czyli flaga przysługująca prezydentowi RP.

A jakie zmiany czekają hymn Polski? Mazurek Dąbrowskiego zyska oficjalne partytury na składy orkiestrowe.

W obowiązującej ustawie są tylko opracowania na głos i fortepian.

Źródło: Rzeczpospolita

18 KOMENTARZE

  1. a znając pis to będzie orzeł w mycce z macą w szponach. A co do hymnu, juda zadba by było „Jeszcze Polin nie zgineła…” a dalej to już nawet nie chcę zgadywać.

  2. No to spytajmy przeciętnego Polaka jaka jest różnica między cynobrem i karmazynem? Poza tym, to dobra okazja do kolejnego podzielenia narodu na dwa obozy: cynobrowy i karmazynowy, nawet jeśli różnicy nie widać.

  3. Posiadam zeszyty szkolne z lat 20 nie ma mowy o jakis karmazynach w opisie jest kolor amarantowy i na rysunkach /karmazyna pamietam , ze byla to ryba/ o co temu bydlu chodzi ?

Comments are closed.