„Polski obóz nazistowski” na łamach włoskiego dziennika. Ambasada RP w Rzymie protestuje

Brama obozou koncentracyjnego Stutthof. / foto: Wikimedia: Wisnia6522

Ambasada RP we Włoszech zaprotestowała w czwartek na Twitterze przeciwko sformułowaniu „polski obóz nazistowski” w odniesieniu do niemieckiego obozu Stutthof, jakie znalazło się w dzienniku „Il Fatto Quotidiano”. To określenie obraźliwe – oceniła polska placówka.

Zareklamowany także na Twitterze artykuł dotyczy 96-letniej byłej sekretarki w niemieckim nazistowskim obozie Irmgard Furchner, która ma być sądzona za udział w ponad 11 tys. zbrodni.

W reakcji na to określenie Ambasada RP w Rzymie, kierowana przez Annę Marię Anders, napisała: „Nie istniały ‚polskie obozy nazistowskie’. Prosimy o poprawienie tego wyrażenia – błędnego, zwodniczego i obraźliwego dla narodu polskiego, który tak wiele wycierpiał podczas drugiej wojny światowej w czasie okupacji kraju przez nazistowskie Niemcy”.

Ambasada RP poinformowała zarazem PAP, że zdecyduje, czy będzie dodatkowo interweniować w redakcji.

Pod tweetem gazety zamieszczono wiele komentarzy z protestami przeciwko użyciu tego sformułowania.

Źródło: PAP

4 KOMENTARZE

 1. W USA był kiedyś taki pomysł:
  1000 osób urażonych tekstem „polskie obozy” zrzuca się po 1000 $.
  Wynajmują dobrego prawnika
  Prawnik bez problemu udowadnia że nie było „polskich obozów ”
  Udowadnia też że ci ludzie zostali tym sformułowaniem poszkodowani- moralnie, towarzysko czy wizerunkowo.
  Odszkodowanie 100 tyś/os to chyba w sam raz?
  I nikt więcej nie napisze „polskie obozy” bo poszkodowanych będzie milion.
  Nie wiem czemu ten plan upadł.

 2. Taka sama włoska gazeta, jak większość gazet w Polsce.
  Przecież pewien singer powiedział, że póki nie wyciągną z Polaków kasy, póty Polacy będą poniżani na świecie, więc noty protestacyjne można sobie wsadzić w buty, a zamiat tego stosować te same metody, co oni, albo nawet jeszcze bardziej podłe, bo tylko takie działają na psychopatów.

  • Jeszcze bardziej podłe niż Włosi? to będzie trudne, przecież to oni wybrali sobie na przywódcę faszystę i oni współpracowali ręka w rękę z hitlerem. Zresztą jak cała Europa , rzeczywisty opór był właściwie tylko na terenie Polski i Grecji. Zapłaciliśmy za to i Grecy i Polacy. Grecja terrorem i napaścią wielkiej brytani na swe terytorium oraz dziesiątkami lat rządów „czarnych pułkowników” Wyjątkiem była też Anglia której to hitler nie próbował zająć, mając najwidoczniej nadzieję na współpracę.

Comments are closed.