Andrzej Duda, Rafał Ziemkiewicz Źródło: YouTube, collage
Andrzej Duda, Rafał Ziemkiewicz Źródło: YouTube, collage
REKLAMA
Na osiem miesięcy ograniczenia wolności w formie prac społecznych skazał w czwartek Sąd Okręgowy w Lublinie pastora Pawła Chojeckiego. To wyrok za znieważenie m.in. prezydenta Andrzeja Dudy i obrazę uczuć religijnych katolików w trakcie programów internetowej telewizji „Idź Pod Prąd”. Sprawę komentuje Rafał Ziemkiewicz.

W Sądzie Okręgowym w Lublinie zapadł wyrok w procesie karnym pastora Pawła Chojeckiego. Oskarżony został uznany za winnego popełnienia czterech przestępstw: publicznego znieważenia prezydenta Andrzeja Dudy i narodu polskiego oraz znieważenie osób wyznania katolickiego i obrazę uczuć religijnych. Dochodziło do tego w latach 2016-2019 w trakcie programów internetowej telewizji „Idź Pod Prąd”.

Sędzia Andrzej Klimkowski przypomniał w czwartek, że w stosunku do prezydenta Andrzeja Dudy zostały użyte takie stwierdzenia jak: „prezydent jest strażnikiem interesów Moskwy czy Berlina”, „jest agentem śpiochem”, „Ty jełopie skończony”.

REKLAMA

Z kolei naród polski obraził m.in. słowami: „katolicka zidiociała Polska”, „Polacy są gnidowaci”. W kontekście osób wyznania katolickiego padły m.in. stwierdzenia „katolik odmawia różaniec jak małpa”, „księża każą się modlić do jakiejś baby”, „Kościół Katolicki to wielka prostytutka”.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem

Za te czyny sąd wymierzył mu karę ośmiu miesięcy ograniczenia wolności w formie prac społecznych (20 godzin miesięcznie) oraz pokrycie kosztów postępowania sądowego w kwocie 20 tys. zł. Wyrok jest nieprawomocny.

Ziemkiewicz komentuje

Znany prawicowy publicysta skomentował sprawę na Twitterze. Ziemkiewicz nie do końca zgadza się z wyrokiem.

– O ile inne cytowane w artykule wypowiedzi – tak, to akurat nazywanie polityka, także Prezydenta, „zdrajcą” czy „tchórzem” nie może być penalizowane. Te ocena jego działalności i w imię wolności trzeba tolerować. Karą dla tego Ch. i jemu podobnych powinien był społeczny ostracyzm – napisał.

Źródło: PAP, Twitter

REKLAMA