Wyciekły zeznania podatkowe miliarderów. Soros, Musk i Bezos nie zapłacili nawet centa

Elon Musk, George Soros, Jeff Bezos. Foto: PAP
Elon Musk, George Soros, Jeff Bezos. Foto: PAP

25 najbogatszych Amerykanów płaciło znikome kwoty federalnego podatku dochodowego, w niektórych latach nie płacąc ani centa – wynika z dokumentów podatkowych pozyskanych przez portal ProPublica.

Portal poinformował w środę, że uzyskał dostęp do potężnego archiwum dokumentów IRS, czyli amerykańskiego urzędu skarbowego.

Wynika z nich, że choć majątek wielu najbogatszych miliarderów rósł w astronomicznym tempie, często zgłaszali oni jedynie niewielkie dochody, a co za tym idzie – płacili niewielkie podatki, stanowiące znikomy procent rzeczywistych zysków.

W niektórych latach miliarderzy wykazywali w zeznaniach straty, co oznaczało, że nie płacili żadnego podatku dochodowego.

Uznawany za najbogatszego człowieka świata właściciel m.in. Amazona Jeff Bezos nie zapłacił ani centa podatku w 2007 i 2011 roku, otrzymując dodatkowo po 4 tys. dolarów zwrotu ze względu na ulgi na dzieci.

Ta sama sztuka udała się drugiemu najbogatszemu człowiekowi – Elonowi Muskowi – w 2018 r., zaś finansista George Soros nie płacił podatku przez trzy lata z rzędu.

Jak podliczył portal ProPublica, choć w latach 2014-2018 majątek 25 najbogatszych Amerykanów wzrósł łącznie o 401 mld dolarów, zapłacili oni w tym okresie nieco ponad 13 mld dolarów podatków, czyli ok. 3,4 proc.

Dla porównania, najwyższa stawka federalnego podatku dochodowego wynosi 37 proc. Jak tłumaczy portal, dysproporcja ta wynika m.in. ze wzrostu wartości posiadanych przez nich aktywów (np. akcji własnych firm), co nie podlega podatkowi.

Rekordzistą, jeśli chodzi o różnicę między wzrostem wartości majątku a płaconym podatkiem, jest inwestor Warren Buffett, znany – podobnie jak Soros – jako zwolennik podniesienia podatków. Jak wyliczył portal, finansista zapłacił fiskusowi w tym okresie jedynie równowartość 0,1 proc. jego rzeczywistego wzrostu majątku, który wyniósł 24,3 mld dolarów.

Drugi pod tym względem jest Bezos, który zapłacił 973 mln dolarów podatku dochodowego, choć jego majątek wzrósł o 99 mld. Były burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg zapłacił 1,3 proc. tego, co zarobił, zaś szef Tesli i SpaceX Elon Musk – 3,27 proc. (PAP)

21 KOMENTARZE

  • Raczej komuchy od zandberga i włodka, którzy udają walkę o równość klas, a po cichu pobierają setki tysięcy złotych dodatków z kieszeni podatników, ty Januszu ekonomii za dychę.

  • Mentzen już wyjaśniał takim specom jak Ty jak działa system
   Jeśli bogacz ma zapłacić 10 mln podatku to wyda nawet 9,9 mln na optymalizacje żeby 0,1 mln zostało mu w kieszeni a na bank nie odda nawet centa biurokratycznej hydrze
   więc dalej wierz jarkowi i adrianowi że trzeba podwyższać wszystkim podatki a najbardziej bogaczom
   Ty po podwyżce będziesz musiał zapłacić wszystko a bogacze zrobią to co napisałem powyżej

   • Dlatego Zaslav nie będzie też płacił podatków w Polsce, bo „wolne media” zaczęły urabiać opinię,że ktoś chce ich finansowo podkastrować.Tymczasem właściciel stadniny żurnalistów TVN podczas wywiadu w CNBC oświadczył,że po fuzji z AT&T do 2023 bedzie miał 14 mld (bilion in english)ebidty i 8 mld usd czystego cash flow. Zatem to nie jego firma (TVN) ma płacić podatki tylko polscy właścicle małych domków , jednoosobowi przedsiebiorcy i rolnicy.

  • Ale to nie ma znaczenia i tak oszukuje a że mniej od innych to w niczym go nie robi lepszego od nich, a może nawet gorzej bo nawet kręcić nie umie

  • Kto? My się nie dziwimy. Pogłówne sprawę załatwiałoby.
   Swoją drogą, jakim trzeba być -złym człowiekiem- [tu było cięcie cenzorskie], żeby będąc bogaczem, nie zapłacić ni centa na dobro wspólne.

 1. Nie bez powodu są najbogatsi. Wiedzą jak mieć więcej, a jak nie dzielić się tym co wyciągną od frajerów kupujących ich usługi i produkty. Podatki są wymyślone dla frajerów.

 2. Nie mozna opodatkowac panow feudalnych, podatki maja placic ich poddani. W Rzeczpospolitej tez szlachta nie placila, tylko chlopstwo, ktore na szlachte pracowalo. Z tym, ze szlachta musiala stawiac sie zbrojnie w obronie ojczyzny.

 3. Tradycyjnie, od zawsze, rządzili przestępcy, psychopaci i zboczeńcy. Jak to jest, że mają aż tak przewodnią siłę ? Ano dzięki oszustwom, kradzionym pieniądzom, wyłudzeniom itp. A dzięki – w psychopatyczny niemal sposób – zdobytym fortunom – mogą kupić, skorumpować, uzależnić każdego Człowieka i mieć nad nim władzę. A kto jest winien ? Ano kruchy człowiek, z tendencjami do odchyłów, przestępczymi inklinacjami, który się uwikła i za kasę zrobi wszystko, by nic na niego nie wylazło.

  • W Polsce jest jeszcze gorzej, bo urzędnicy skarbowi są przekupywani nawet przez średnich byznesmanów. W IRS jest minimalna korupcja, bo tam za takie numery idzie się do prawdziwego więzienia. W Polsce urzędnik nie jest pociągany do odpowiedzialności za nic, najwyżej może zostać awansowany jeśli się dobrze nachapał.

 4. Może on sam nie zapłacił, ale jego firma na pewno. Tysiące pracowników również płaci podatki z pieniędzy które im wypłaca ta frima. A sam właściciel może sobie „pracować” za symbolicznego dolara, lub tak zachcamęcić aby nie płacić (widocznie prawo daje mu takie możliwości).

 5. Co ciekawe większość tego towarzystwa agituje na rzecz większych podatków dla płotek (klasa średnia plus zwykli milionerzy)

 6. To znaczy że dziś Al Capone miałby się dobrze. I oni mówią że USA to państwo postępu :D. Zbyt wielcy na prawo, wiedzą że w oduraczonym społeczeństwie nie będzie drugiego Eliota Ness’a.

 7. No ale szanowni Państwo – noe zapłacili, bo tutaj chodzi o Income Tax, czyli podatek od wynagrodzenia pochodzącego z umowy o pracę… A oni zyski czerpią z kapitału i ze swoich firm… Co dla odmiany jest opodatkowane na innych zasadach. Jak dla mnie sztuczna nagonka, całkowicie niesłuszna idealnie wpisująca się w podgrzewanie lewicowych fobii i niezadowolenia społecznego.

Comments are closed.