Ma 1 grosz emerytury. ZUS: „Koszt obsługi jest kilkaset razy wyższy od samego świadczenia”

fot. Pixabay
fot. Pixabay

ZUS ma nowego rekordzistę. To mężczyzna, którego emerytura wynosi dokładnie 1 grosz.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił nowego rekordzistę niskich świadczeń. Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska przedstawiła zestawienie, z którego wynika, iż najniższe świadczenie emerytalne wynosi 1 grosz.

Wcześniej, w marcu, rekordzista otrzymywał zaledwie 3 grosze. Nowy rekordzista przepracował dokładnie 1 dzień.

A przynajmniej oficjalnie. Na wysokość przyszłego świadczenia emerytalnego wpływa długość odprowadzania składek do ZUS-u.

Prezes ZUS przekonuje, że trzeba rozważyć wprowadzenie minimalnego stażu, który uprawnia do emerytury. Powód jest – z punktu widzenia ZUS – oczywisty.

W przypadku emerytów, którzy pobierają groszowe emerytury, koszt wysłania świadczenia przekazem pocztowym jest kilkaset razy wyższy od samego świadczenia.

Z innych ciekawych danych przedstawionych przez ZUS wynika, że emerytury mężczyzn są średnio wyższe od tych pobieranych przez kobiety. To oczywiście efekt tego, że mężczyźni zwykle dłużej pracują i nie zgadzają się na niższe wynagrodzenia.

Przeciętna miesięczna emerytura mężczyzn była na koniec 2020 roku o 49 procent wyższa niż średnia emerytura kobiet.

Źródło: o2

4 KOMENTARZE

  1. Moment, 1 dzień to jeden grosz? Czyli za każdy rok przepracowany 3,65 zł (jeśli liczymy rok ciurkiem, a nie że tylko dni robocze)? Po 50 latach pracy to przewrotne 185ziko po zaokrągleniu?
    Kurka, to słabo…

  2. Grosz, ale go wypłacą. Dla oszczędności proponuję, żeby go dostarczał do rąk własnych uprawnionego sam prezes. Może wreszcie zmądrzeje, bo ponoć podróże kształcą. Jak kilka razy obróci na piechotę w ta i wew ta to z pewnością wymyśli rozumne rozwiązanie tego koszzzmarnego problemu.

  3. emerytura to umowa społeczna popmiedzy PAŃSTWEM a OBYWATELAMI tylko Państwo co chwilę zmienia zasady. moja emerytura malała o 100 zł rocznie od 2006 r w 2011 miałem ostatnia infirmacje albo 180 (optymistycznie) albo 98 , Sadzę że w 2013 osiągnąłem wartość ujemną

Comments are closed.