Startuje zaległe EURO 2020+1. Zapowiedź turnieju. Sprawdź, kiedy i z kim gra Polska

Trening reprezentacji Polski pod okiem Paulo Sousy.
Trening reprezentacji Polski pod okiem Paulo Sousy. (Fot. PAP)
REKLAMA
Hiszpania, Szwecja i Słowacja to grupowi rywale polskich piłkarzy w zbliżających się mistrzostwach Europy. Biało-czerwoni w tym turnieju wystąpią po raz czwarty. Zaległe EURO 2020 rozpocznie się 11 czerwca o godzinie 21 meczem Włochy – Turcja.

Mecz Włoch z Turcją na Stadionie Olimpijskim w Rzymie o godzinie 21 zainauguruje 16. edycję piłkarskich mistrzostw Europy. Będzie to pierwsze z 51 spotkań imprezy, której historia sięga 1958 roku.

Najbardziej utytułowani są Niemcy i Hiszpanie, którzy triumfowali w mistrzostwach Starego Kontynentu po trzy razy. Tytułu wywalczonego pięć lat temu we Francji będą jednak bronić Portugalczycy.

REKLAMA

Po raz drugi w ME zagrają 24 reprezentacje. Zostały one podzielone na sześć grup. Po dwie czołowe z każdej oraz cztery z najlepszym bilansem spośród tych, które zajmą trzecie lokaty, awansują do 1/8 finału. Począwszy od niej obowiązywać będzie system pucharowy, czyli przegrywający odpada. Finał – 11 lipca na Wembley w Londynie.

Gospodarze EURO 2020

Poza Rzymem i Londynem, status miast-gospodarzy ma dziewięć innych ośrodków: Amsterdam, Bukareszt, Baku, Monachium, Budapeszt, Kopenhaga, Glasgow oraz Sankt Petersburg i Sewilla. Właśnie w Hiszpanii i Rosji mecze grupowe rozegra polska drużyna, a ich rywalami będą kolejno: Słowacja, Hiszpania i Szwecja.

Pierwotnie ME miały zostać rozegrane w ubiegłym roku, ale z powodu pandemii COVID-19 UEFA zdecydowała się przenieść na 2021.

Występy Polski na EURO

Polska do tej pory czterokrotnie grali na EURO. Po raz pierwszy w 2008 roku w Austrii i Szwajcarii, po raz drugi w 2012 roku, gdy wraz z Ukrainą byli współgospodarzami imprezy, a ostatnie 2016 we Francji.

Euro 2008

Do trzynastej edycji mistrzostw Europy Polska po raz pierwszy przystąpiła do nich pod wodzą zagranicznego selekcjonera, którym został Holender Leo Beenhakker. Inaczej niż w kilku poprzednich przypadkach wyglądał także początek w jej wykonaniu – na inaugurację otrzymała zimny prysznic od Finów, którzy wygrali w Bydgoszczy 3:1. Niewielu optymistów co do pomyślnego finału zmagań było także po drugim spotkaniu – remisie 1:1 z Serbią w Warszawie. Przełom nastąpił w wygranym meczu na Stadionie Śląskim w Chorzowie z Portugalią (2:1).

Do końca eliminacji zespół Beenhakkera zanotował jeszcze tylko jedną porażkę – z Armenią w Erywaniu (0:1). Historyczny awans do turnieju finałowego ME przypieczętował 17 listopada 2007 roku, wygrywając w Chorzowie z Belgią 2:0 po dwóch trafieniach Euzebiusza Smolarka. Polacy zajęli pierwsze miejsce w grupie eliminacyjnej, wyprzedzając o punkt Portugalczyków.

W turnieju finałowym (7-29 czerwca 2008) biało-czerwoni w grupie B trafili na Niemców, zespół współgospodarzy – Austriaków oraz Chorwatów. Na inaugurację przegrali z zachodnimi sąsiadami 0:2, a oba gole zdobył pochodzący z Gliwic Lukas Podolski.

Po tej porażce kolejne spotkanie – z Austrią – urosło do rangi „być albo nie być”. Polscy piłkarze długo prowadzili po bramce urodzonego w Brazylii Rogera Guerreiro, ale tuż przed końcem wyrównał z rzutu karnego Ivica Vastic. Jedenastkę podyktował w kontrowersyjnych okolicznościach angielski arbiter Howard Webb, który stał się w Polsce wrogiem publicznym numer jeden. Większość ekspertów oceniła jednak, że jego decyzja była prawidłowa, a więcej można mu zarzucić przy trafieniu Rogera, kiedy mógł się dopatrzyć spalonego.

Przed kończącym rywalizację w grupie meczem z Chorwacją polska drużyna miała tylko teoretyczne szanse na awans, ale piłkarze Beenhakkera nie pomogli fortunie, przegrywając z rywalem występującym w rezerwowym składzie 0:1 i szybko kończąc udział w imprezie.

Euro 2012

Cztery lata później drużyna prowadzona wówczas przez Franciszka Smudę wystąpiła w mistrzostwach Europy jako współgospodarz (Polska organizowała razem imprezę z Ukrainą), więc nie musiała grać w kwalifikacjach.

Biało-czerwoni trafili do teoretycznie najłatwiejszej grupy A, jednak nie zdołali wywalczyć awansu do ćwierćfinału. Zmagania w ME 2012 rozpoczęli od remisu 1:1 z Grecją w Warszawie (gol Roberta Lewandowskiego). Następnie zanotowali taki sam rezultat na Stadionie Narodowym w starciu z Rosją (bramka Jakuba Błaszczykowskiego), a w decydującym spotkaniu ulegli we Wrocławiu Czechom 0:1 i zajęli ostatnie miejsce w grupie.

Euro 2016

Po nieudanym turnieju kadrę przejął Waldemar Fornalik, ale po przegranych eliminacjach mistrzostw świata 2014 selekcjonerem został Adam Nawałka. Pod jego wodzą biało-czerwoni powtórzyli osiągnięcie ekipy Beenhakkera.

Od początku w kwalifikacjach spisywali się świetnie. Do historii przeszło zwycięstwo 2:0 nad Niemcami w październiku 2014 roku w Warszawie. Awans mogli sobie zapewnić już kolejkę przed końcem zmagań, ale zremisowali w Szkocji 2:2. Gol Roberta Lewandowskiego w czwartej minucie doliczonego przez sędziego czasu gry sprawił, że kwalifikację dawał biało-czerwonym już remis w ostatnim spotkaniu z Irlandią. 11 października na Stadionie Narodowym zespół Nawałki wygrał 2:1 i przypieczętował sukces.

Występ na Euro 2016 okazał się najlepszym z dotychczasowych. Zaczęło się od zwycięstwa nad Irlandią Północną 1:0 po golu Arkadiusza Milika. Potem był bezbramkowy remis z Niemcami, a na zakończenie fazy grupowej wygrana z Ukrainą 1:0 dzięki bramce Jakuba Błaszczykowskiego.

W Euro 2016 po raz pierwszy udział brały 24 zespoły, natomiast faza pucharowa została wydłużona o 1/8 finału. W niej Polska zagrała ze Szwajcarią, a awans do ćwierćfinału wywalczyła w serii rzutów karnych. W regulaminowym czasie gry było 1:1. Na bramkę Błaszczykowskiego z 39. minuty, w 82. efektownym uderzeniem odpowiedział Xherdan Shaqiri. W konkursie „jedenastek” piłkarze Nawałki byli bezbłędni, wśród rywali w drugiej kolejce pomylił się Granit Xhaka, który nie trafił w bramkę.

Ćwierćfinał z Portugalią biało-czerwoni zaczęli rewelacyjnie. W drugiej minucie podanie Kamila Grosickiego wykorzystał Lewandowski. Jeszcze przed przerwą wyrównał jednak Renato Sanches. Później gole już nie padły i także potrzebne były rzuty karne. W czwartej kolejce uderzenie Błaszczykowskiego zatrzymał Rui Patrico. Do półfinału awansowali Portugalczycy, którzy ostatecznie zostali mistrzami Europy po finałowej wygranej z Francją 1:0.

Euro 2020

Euro 2016 było sukcesem, ale po nieudanym mundialu w Rosji dwa lata później Nawałka stracił pracę. Zastąpił go Jerzy Brzęczek, a z wywalczeniem awansu do kolejnych mistrzostw Europy nie miał większych problemów. W grupie eliminacyjnej z Austrią, Macedonią Północną, Słowenią, Izraelem i Łotwą Polska wygrała osiem z 10 spotkań.

Pośrednio pandemia koronawirusa spowodowała, że Brzęczek reprezentacji w turnieju finałowym nie poprowadzi. Impreza została przełożona z 2020 na 2021, a kiepska gra Polaków w Lidze Narodów spowodowała, że w styczniu został zwolniony. Nowym selekcjonerem został Portugalczyk Paulo Sousa.

Euro 2020+1. Mecze Polski

W fazie grupowej nadchodzących ME jego piłkarze zagrają kolejno ze Słowacją, Hiszpanią oraz Szwecją.

14.06.2021 18:00 (St. Petersburg) Polska – Słowacja
19.06.2021 21:00 (Sewilla) Hiszpania – Polska
23.06.2021 18:00 (St. Petersburg) Polska – Szwecja

REKLAMA